Sázkové kanceláře ruší pobočky: jsou moc drahé | e15.cz

Sázkovky zavírají kamenné pobočky, jsou pro ně příliš drahé

Jiří Liebreich

Jiří Liebreich

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nejvýznamnější tuzemské sázkové kanceláře postupně zavírají tradiční kamenné pobočky určené především ke kurzovému sázení. Nic přitom nenasvědčuje tomu, že by se měl pokles jejich počtu zastavit. Zcela zaniknout by ale neměly, největším hráčům na trhu dávají konkurenční výhodu a pomáhají jim budovat značku.

Tipsport, jednička na trhu, ještě v roce 2013 provozoval téměř tisíc poboček, dnes je jich podle mluvčího Václava Sochora mírně přes osm set. Představuje to zhruba pětinový úbytek. „Dá se očekávat, že tento trend bude pokračovat i do budoucna,“ uvádí Sochor.

Obdobný vývoj nastává ve Fortuně, dvojce trhu. Ta od roku 2012 ruší kolem dvaceti poboček ročně. Před pěti lety provozovala přes tři sta prodejních míst, na konci letošního června jich bylo lehce přes dvě stovky.

„Strategií je využívat sportovních barů a míst, kde jsou fanoušci. Tím, že se nám daří tato místa nacházet, můžeme pouštět některé klasické pobočky,“ vysvětlil mluvčí Fortuny Petr Šrain s tím, že po započtení partnerských míst má Fortuna 630 obchodních míst. Tradičních poboček je však menšina.

Poboček kanceláře Chance, která patří Tipsportu, v roce 2012 zásadně ubylo. Ze tří set jich skončila zhruba třetina, dnes jich funguje 206.

U konkurenčního Synotu a Sazkabetu je situace odlišná. Synot nemá síť poboček, sázení nabízí prostřednictvím samoobslužných terminálů. Těch je osm stovek a jejich počet se výrazně nemění. Sazkabet nabízí kurzové sázky výhradně přes internet, terminálů pro loterie a nefinanční služby provozuje přes sedm tisíc.

„Pobočky znamenají značnou finanční zátěž. Pokud chcete ušetřit, první kroky vedou právě tam – k personálním nákladům a počtu poboček,“ říká Marek Herman z Asociace provozovatelů kurzových sázek. „Devadesát procent sázek proběhne na internetu. To je hlavní důvod, proč pobočky nerostou,“ dodává.

Podle Vladimíra Vostrikova z Patria Corporate Finance ale úplný konec poboček nehrozí. „Značné finanční náklady tlačí společnosti do konsolidace na jedno místo s vysokou návštěvností, například v obchodním centru. Nelze se ale říci, že by měl model kamenných poboček úplně skončit. Pomáhají udržovat povědomí o značce, ne všichni mají internet,“ argumentuje.

Pro tipéry však nemusí jít o vyloženě špatnou zprávu. Úspěšnost sázkařů na internetu je proti těm v kamenných pobočkách zhruba dvojnásobná. Na pobočkách mají sázkové kanceláře marži z přijatých sázek třináct až patnáct procent, na internetu je to pouze sedm až osm procent.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery