Shein žaluje Temu za krádež obchodního tajemství. Válka mezi řetězci trvá už delší dobu

Zdroj: Grafika e15

ČTK

Provozovatel internetového obchodu Shein u soudu v americkém Washinghtonu žaluje konkurenční platformu Temu. Viní ji z krádeže obchodního tajemství, porušování autorských práv a podvodu. Upozornila na to televizní stanice CNBC s odvoláním soudní podání zaslané v pondělí. Obě společnosti na sebe dlouhodobě podávají občanskoprávní žaloby s velmi podobnými až totožnými obviněními.

„Za účelem propagace padělaných verzí výrobků Shein reprodukovala společnost Temu prakticky identické obrázky výrobků Shein chráněné autorským právem a používala je nebo dala pokyn prodejcům, aby je používali jako propagační obrázky na webových stránkách a v mobilní aplikaci Temu,“ stojí v žalobě.

Dále svého konkurenta viní, že kontroluje každý aspekt činnosti prodejců na své platformě. „Řídí, jaké výrobky mohou nabízet a za jaké ceny je mohou prodávat, nabádá je k porušování duševního vlastnictví jiných osob a dokonce jim brání odstranit své výrobky z webových stránek Temu poté, co se k porušení práv přiznali. Toto není jednání legitimního 'tržiště' třetí strany,“ píše se dále v podání.

Obě společnosti se už v minulosti vzájemně žalovaly. V prosinci loňského roku bostonská společnost WhaleCo, jež provozuje Temu v USA, u soudu ve Washingtonu žalovala Shein kvůli autorským právům a „mafiánskému zastrašování dodavatelů“. Mluvčí Temu tehdy CNBC řekl, že Shein „nezákonně zadržoval obchodníky“ a silou jim odebral telefony, z nichž kradl účty, hesla obchodníků a odcizil obchodní tajemství.

V říjnu loňského roku přitom obě strany stáhly další žaloby, které na sebe předtím vzájemně podaly. V prosinci 2022 společnost Shein zažalovala Temu kvůli porušování duševního vlastnictví, zatímco Temu v červenci obvinila Shein z vyhrožování a nucení výrobců do exkluzivního partnerství.

Obě společnosti jsou tvrdými konkurenty v oblasti levného nakupování online. Temu se zaměřuje na prodej velmi levného zboží vyrobeného v Číně, od módy po výrobky pro domácnost, který cílí na zahraniční spotřebitele.

Firma Shein byla založena v Číně v roce 2008. Využívá analýzu dat k předvídání poptávky zákazníků a výrobě oděvů v malých sériích. Tím efektivně řídí náklady a zásoby. Stala se stala průkopníkem ultrarychlé módy. Prodej přímo spotřebitelům spustila v USA v době pandemie covidu-19 a rychle se stala jednou z nejstahovanějších nákupních aplikací v zemi. Platforma je dlouhodobě kritizována a kvůli plagiátoství ji v minulosti žalovala řada výrobců, například Ralph Lauren nebo Dr Martens.