Splácení Mičkových dluhů vázne. Věřitelé si na své teoreticky přijdou za 120 let

Michal Mička

Michal Mička Zdroj: Michael Tomeš, E15

Tři koruny a čtyřicet haléřů z každé půjčené tisícikoruny. Takové je v závěru března průměrné skóre uspokojení věřitelů někdejšího velkopodnikatele s módou Michala Mičky. Jak uvádí půlroční zpráva o plnění Mičkova oddlužení, v pětiletém horizontu mohou nezajištění věřitelé očekávat v průměru něco málo přes čtyři procenta svých peněz vložených ve své době převážně do dluhopisů některé z firem Mičkova holdingu. Celkové dluhy Michala Mičky z podnikání se pohybují na prahu 1,2 miliardy korun, současným tempem plnění by se tak potomci současných věřitelů domohli svých peněz za zhruba 120 let.

Kara Trutnov, Natland anebo třeba syn miliardáře a majitele slavného „tužkařského“ holdingu Koh-i-noor Vlastislav Bříza. To jsou někteří z věřitelů Michala Mičky, na které se v březnu dostalo v rámci rozdělení mimořádného výnosu z prodeje Mičkova majetku.

„V měsíci březnu došlo k rozdělení výtěžku zpeněžení majetkové podstaty dle vydaného usnesení Městského soudu v Praze z letošního února,“ uvádí insolvenční správce Michala Mičky Jan Mašek. Výtěžkem byly zhruba čtyři miliony korun ze zpeněžené pohledávky shodou okolností znějící na jméno Ivo Mička. 

Za první půlrok svého oddlužení poplatil padlý podnikatel 0,35 procenta dluhů z éry podnikání své skupiny C2H. „Očekávaná míra uspokojení nezajištěných věřitelů z nepodřízených částí pohledávek za pět let činí 4,18 procenta,“ vypočítává budoucí šance desítek Mičkových věřitelů na své peníze březnový report insolvenčního správce.

Jak loni v dubnu uvedla E15, Mička loni rozvázal pracovní poměr ve firmě Clareo podnikatele Petra Kasy a postavil se na vlastní nohy v poradenském byznysu. A jak v závěru loňského roku uvedly Hospodářské noviny, Mička zakotvil jako architekt distribuční sítě brněnské investiční skupiny Fipox a vrátil se tak do byznysu s dluhopisy, na kterém dříve postavil svou skupinu C2H. 

Michal Mička podle dříve odsouhlaseného plánu oddlužení měsíčně splácí částku třicet tisíc korun. Část jeho bývalého majetku, který je nyní součástí balíku, ze kterého se vyplácí věřitelé, pak insolvenční správce zpeněžuje průběžně. Jednou z posledních položek Mičkovy majetkové podstaty je například sbírka obrazů, do které patří i poměrně vzácné dílo od malíře Františka Kupky.

Ani výtěžek pětadvaceti obrazů, které aukční dům verejnedrazby.cz nabízí s vyvolávací cenou od šestnácti po 563 tisíc korun ovšem pozici věřitelů zásadně nezmění. Mezi významné Mičkovy věřitele patří s pohledávkami přesahujícími sto milionů korun třeba zmíněná skupina Natland nebo pražský podnikatel Martin Hes.

Mičkova skupina C2H, tehdy zahrnující módní řetězce Pietro Filipi a Kara Trutnov, se dostala do insolvence počátkem roku 2021. Jako hlavní důvod potíží tehdy Mička uvedl dopady uzavírek obchodů kvůli covidové pandemii, v potížích byla ovšem skupina už před jejím počátkem. Jako fyzická osoba Mička dluží 120 milionů korun. Další požadavky věřitelů vůči němu plynou z toho, že ručil za závazky firem ze své skupiny. Oddlužení Mičkovi povolil soud loni v listopadu.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!