Spotřeba chleba v Česku opět klesla na minimum | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Spotřeba chleba v Česku opět klesla na minimum

Spotřeba chleba v Česku opět klesla na minimum
Zájem o chleba klesá
• 
ZDROJ: 7 Jiri kotatko
Dušan Kütner

Dušan Kütner

Ještě před dvaceti lety každý obyvatel Česka v průměru zkonzumoval 60 kilogramů chleba. Loni to bylo podle prvních odhadů svazu pekařů a cukrářů i Českého statistického úřadu o třetinu méně, tedy asi 40 kilogramů, což je zároveň nejméně od roku 1994.

Spotřeba klesá dlouhodobě, ačkoli je podle údajů pekařů i statistiků jeho cena v Česku osmá nejnižší v EU. Pekaři ale přece jen očekávají obrat.

Podle předsedy svazu pekařů Jaromíra Dřízala ale trend klesajícího zájmu o tradiční chleba je patrný nejen v Česku, ale i okolních státech. Důvodů je celá řada. Patří k nim například změna stravovacích zvyklostí, kdy zejména ženy a mladší generace snídají cereálie, a vyšší nabídka výrobků nahrazujících v jídelníčku chleba, například právě cereálií a müsli.

Vliv fastfoodů a automatů

Roli hraje ale i opačný trend, tedy rozšiřující se sítě rychlého občerstvení. Stoupá také počet automatů s občerstvením ve školních zařízeních a úřadech, kam si v dobách minulých žáci a zaměstnanci často nosili na svačinu chléb s pomazánkami či dalšími přílohami.

A konkurencí je pro chléb i obyčejný rohlík, jehož cena v obchodních řetězcích je podle svazu pekařů stále velice nízká (kolem 2,50 koruny) a sociálně slabší zákazníci koupí spíše rohlíky než chleba.

„Přesto se dá očekávat, že spotřeba chleba na osobu a rok dotkla dna a bude se v dalších letech mírně zvyšovat. Chléb má navíc celou řadu zdravotních benefitů, zájem o jeho spotřebu poroste,“ očekává Dřízal.

Milion bochníků

Podle předběžných údajů ČSÚ se v Česku loni vyrobilo 293 629 tun chleba, což je o čtyři procenta méně než předloni. Je to zároveň nejméně stejně jako u spotřeby od roku 1994. V praxi to znamenalo, že loni přes sedm set českých pekáren denně vyrobilo okolo 800 tun chleba, což je více než jeden milion upečených bochníků.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!