V obchodních centrech přibývají prázdná místa. Obchody zvažují, odkud odejít
V obchodních centrech, a to i v těch na dobré adrese a dříve hojně vyhledávaných, přibývá vyklizených obchodů. Na první pohled to není příliš vidět, protože otevřené smějí být jen některé prodejny, například potraviny či drogerie. Jen v Praze však podle databáze Shopingy zavřelo koncem roku více než padesát obchodů různých značek. A vývoj naznačuje, že tím to zdaleka nekončí.
„Optimalizace prodejních sítí byla vždy tématem, avšak nyní pod tíhou dlouhodobě napjatého cash flow budou nájemci k redukcím portfolií přistupovat,“ potvrzuje Jan Janáček, vedoucí týmu pronájmů maloobchodních prostor realitně poradenské společnosti CBRE.
Za poslední měsíc skončily například dvě provozovny Barber Shop Society či prodejny kufrů Samsonite v Atriu Flora a v Arkádách Pankrác. V Arkádách zavřely i hodinky Dušák. Z Nového Smíchova, dříve považovaného za zlaté vejce mezi centry, odešla značka Desigual či prodejce bot a doplňků Kazar. Za loňský rok počínaje jarem se počet uzavřených provozoven v hlavním městě přehoupl přes 350. Vyplývá to z databáze Shopingy, která pokrývá více než třicítku obchodních center v Praze a další po celé zemi.
Prodejci včetně těch velkých se podle expertů dostávají do situace, kdy zvažují a počítají, zda je pro ně ekonomicky udržitelné držet všechny dosavadní obchody, zvláště ty nejméně výkonné, či dokonce ztrátové.
„Nájemci už v některých případech přistoupili k uzavření některých poboček. Zhodnotili, které pobočky mají pro jejich podnikání ještě smysl, a do nich soustředili své síly. Současně můžeme očekávat, že takových uzavřených poboček bude rapidně přibývat obzvláště tam, kde nedojde k dohodě na nových nájemních podmínkách,“ uvádí Bořivoj Líbal, spoluřídící partner advokátní kanceláře Noerr.
Konec po vypršení smlouvy
„V průběhu minulého roku jsme museli uzavřít kiosky na letišti, v obchodním centru Černý Most a ve Vaňkovce v Brně. Aktuální rozložení jednotek vnímáme prozatím jako ekonomicky udržitelné, ale situaci stále přehodnocujeme,“ uvádí například partner sítě Sushi Time Ivan Žídek.
Stále podle něho visí otazník nad jednotkami v izolovaných kancelářských lokalitách. „Pokud zůstanou kanceláře neobsazené, budeme samozřejmě muset zvážit i provoz v těchto lokalitách,“ dodává.
Mluvčí Letiště Praha Marcela Tučníková uvádí, že výrazná většina nájemců ukončila provoz v loňském roce standardně uplynutím smluv a nesouviselo to s aktuálním poklesem provozu či projednáváním nových podmínek.
Letiště podle Žídka nepřistoupilo ani na poskytnutí třicetiprocentní slevy, která byla podmínkou pro získání dotace od státu v rámci programu COVID – Nájemné na třetí kvartál. „Vnímali jsme to jako velmi nefér a nekorektní jednání, a tak jsme o další spolupráci nejednali,“ uvádí.
„V případě, že nebyly splněny všechny základní předpoklady použitého jednotného modelu pro úpravu stávajících nájemních smluv, tedy zákon o zadávání veřejné zakázky, právo hospodářské soutěže a ekonomická analýza, bylo nutné trvat na podmínkách platných nájemních smluv mezi Letištěm Praha a nájemci obchodních prostor,“ vysvětluje Tučníková. Dodává, že v takových případech musí Letiště Praha vyžadovat úhradu plné výše nájemného podle podmínek konkrétní nájemní smlouvy.
Vyčkávání
Jak ale konzultanti připomínají, zavřít obchod není jednoduché a rychle realizovatelné. Nejvíce se nájemcům vyplatí počkat na doběhnutí nájemní smlouvy, protože jinak musejí platit sankce, popřípadě si pronajímatel může sáhnout na vyžadované bankovní záruky.