Většina letních zájezdů do oblíbených destinací je vyprodaná | E15.cz

Většina letních zájezdů do oblíbených destinací je vyprodaná

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Kvůli letošní velké poptávce je většina letních zájezdů do tradičních destinací jako Řecko, Španělsko či Itálie téměř vyprodaná ještě před začátkem letní sezony. Prodeje dovolených jsou letos rekordní, vývoj je tak zcela opačný oproti loňsku. Lidé ve velké míře nakupují dovolené s předstihem. Vyplývá to z údajů ERV Evropské pojišťovny, které dnes zveřejnila na tiskové konferenci.

V prvních pěti měsících vzrostla v České republice organizovaná turistika o 30 procent meziročně. "Zkušenost klientů z minulého roku se nyní odráží do nákupního chování. Obava z létání opadla, terorismus se stal běžnou součástí dnešního života a lidé poznávají i nové destinace, které doposud přebíjela poptávka po tradičních zemích, jako je Egypt, Tunis, Turecko," uvedl ředitel obchodu a marketingu ERV pojišťovny Ondřej Rušikvas. Výběr letních zájezdů kupovaných "na poslední chvíli" tak bude podle něj výrazně omezený.

 

Do srpna 2016 většina Čechů letní dovolenou odkládala kvůli obavám o bezpečnost v řadě destinací a zájezd nakupovala na poslední chvíli. ERV Evropská pojišťovna evidovala propady zájmu o některé destinace až o 60 procent. Poté se trend obrátil.

Celkem loni do zahraničí na více než tři dny vyrazilo 4,3 milionů Čechů, přičemž na dovolené strávili v průměru 8,2 dne. Díky rostoucí kupní síle vzrostly průměrné výdaje na dovolenou o devět procent na 13 627 korun.

Nejnavštěvovanější destinací bylo Chorvatsko, kam vycestovalo 828 tisíc Čechů. S cestovní kanceláří vyrazilo méně než polovina turistů, 58 procent vycestovalo individuálně.

Podle údajů Asociace cestovních kanceláří je letos největší meziroční nárůst zájmu u Itálie a Egypta. Roste také obliba cestování na dovolenou autem po Evropě.

Ochotu Čechů cestovat by letos mohla zvýšit i posilující koruna, která může zlevnit část "last minute" zájezdů a zimní exotické dovolené. Po konci intervencí kurz koruny vůči euru zatím zpevnil o víc než 50 haléřů na 26,45 koruny za euro.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah