Výrobu na míru OP převzal nový majitel, AMF Reece, chce udržet výrobu

OP Prostějov

OP Prostějov Zdroj: ctk

Prostějovská společnost vyrábějící průmyslové šicí stroje AMF Reece ve čtvrtek oficiálně převzala do svého vlastnictví jedinou funkční část zkrachovalého Oděvního podniku, kterou je výroba oděvů na míru metodou hromadné výroby, takzvané měřenky. Serveru E15.cz to sdělila insolvenční správkyně OP Miloslava Horská a jednatelé nového majitele. Cenu transakce neuvedli. Podle posledního znaleckého posudku TPA Horwath činila hodnota měřenek 80 milionů korun.

AMF Reece splnil veškeré podmínky výběrového řízení, podepsal smlouvu a uhradil kupní cenu. Součástí transakce byla nejen samotná výroba na míru, ale také stoprocentní podíly v obchodních dceřiných společnostech v Německu a ve Francii. „Tímto krokem byla zachována nejen prostějovská tradice oděvního průmyslu, ale také pracovní místa pro více než 200 zaměstnanců,“ uvedla Horská. Tendr vyhlásila správkyně v únoru, jediným kritériem nabídnutá cena. Přihlášku podalo pět domácích i zahraničních subjektů. Po provedení hloubkové kontroly, tak zvané due diligence, podala závaznou nabídku pouze společnost AMF Reece. Na nabídku poté kývl i jediný zajištěný věřitel, Česká spořitelna, i věřitelský výbor.

Nový majitel hodlá ve výrobě oděvů na míru pokračovat. „Naším strategickým cílem je nejenom udržet stávající výrobu obleků na míru, ale s využitím synergických efektů příbuzných průmyslových odvětví rozšířit výrobní i obchodní aktivity,“ uvedl jednatel společnosti AMF Reece Igor Komloš.

Nový majitel přitom dosud přímo v oblasti výroby oděvů nepodnikal. Jeho hlavní náplní je výroba šicích strojů a náhradních dílů. V roce 2010 firma utržila 89 milionů korun, což bylo o třetinu více než o rok dříve. V roce 2010 dosáhla zisku milion korun, o rok dříve to bylo 7,4 milionu; v roce 2008 ale dosáhla ztráty 70 milionů. Výsledky za loňský rok zatím nezveřejnila.

Podnik se původně jmenoval Minerva Prostějov, v roce 1995 ji koupila americká firma AMF Reece s kořeny sahajícími do 19. století. Na počátku tohoto století tehdejší majitel přesunul veškerou svoji výrobu v Richmondu ve Virginii v USA právě do Prostějov a závod v Richmondu zavřela. V roce 2010 koupili firmu od americké rodiny Goodwinů bývalí členové vedení firmy Igor Komloš, David Poláček a Cenk Oflaz, kteří ji vlastní dosud. Odběrateli AMF Reece jsou firmy, které vyrábějí nejrůznější druhy konfekce, zejména v oblastech Asie a jižní Ameriky, tedy v oblastech s velmi nízkými náklady na pracovní sílu.

Měřenky mění majitele dva roky po prohlášení konkurzu na dříve největší firmu v oděvním oboru, která v době největší slávy zaměstnávala až 10 tisíc lidí, zatímco nyní je to jen několik stovek. Aktuální výběrové řízení bylo již třetím pokusem měřenky prodat. Pokus o prodej majetku OP v minulosti připravovala firma Knight Frank, veřejné výběrové řízení vypsal na podzim 2010 i bývalý zvláštní insolvenční správce OP pro prodej majetku Jiří Kocvrlich. Z tohoto řízení ale nevzešel žádný vítěz, a to i přesto, že se o koupi zajímali i velcí výrobci oděvů český Pietro Filipi, belgický Scabal a největší slovenský výrobce konfekce Ozeta Neo. Důvodem byla právní nejistota zájemců vyplývající ze zrušení konkurzu podniku v prosinci 2010.

Spory o průběh konkurzu vyvrcholily nejen zrušením a poté opětovně prohlášením konkurzu, ale také odvoláním původního insolvenčního správce Jaroslava Svobody i soudce, který insolvenční řízení původně zahájil, Jana Kozáka. Podle některých názorů tak odsunem prodeje měřenek klesla hodnota majetkové podstaty OP, což by znamenalo, že po jejím prodeji zůstane méně peněz, zbudou-li vůbec nějaké, na menší věřitele.