Výrobu na míru OP převzal nový majitel, AMF Reece, chce udržet výrobu

AMF Reece splnil veškeré podmínky výběrového řízení, podepsal smlouvu a uhradil kupní cenu. Součástí transakce byla nejen samotná výroba na míru, ale také stoprocentní podíly v obchodních dceřiných společnostech v Německu a ve Francii. „Tímto krokem byla zachována nejen prostějovská tradice oděvního průmyslu, ale také pracovní místa pro více než 200 zaměstnanců,“ uvedla Horská. Tendr vyhlásila správkyně v únoru, jediným kritériem nabídnutá cena. Přihlášku podalo pět domácích i zahraničních subjektů. Po provedení hloubkové kontroly, tak zvané due diligence, podala závaznou nabídku pouze společnost AMF Reece. Na nabídku poté kývl i jediný zajištěný věřitel, Česká spořitelna, i věřitelský výbor.
Nový majitel hodlá ve výrobě oděvů na míru pokračovat. „Naším strategickým cílem je nejenom udržet stávající výrobu obleků na míru, ale s využitím synergických efektů příbuzných průmyslových odvětví rozšířit výrobní i obchodní aktivity,“ uvedl jednatel společnosti AMF Reece Igor Komloš.
Nový majitel přitom dosud přímo v oblasti výroby oděvů nepodnikal. Jeho hlavní náplní je výroba šicích strojů a náhradních dílů. V roce 2010 firma utržila 89 milionů korun, což bylo o třetinu více než o rok dříve. V roce 2010 dosáhla zisku milion korun, o rok dříve to bylo 7,4 milionu; v roce 2008 ale dosáhla ztráty 70 milionů. Výsledky za loňský rok zatím nezveřejnila.
Podnik se původně jmenoval Minerva Prostějov, v roce 1995 ji koupila americká firma AMF Reece s kořeny sahajícími do 19. století. Na počátku tohoto století tehdejší majitel přesunul veškerou svoji výrobu v Richmondu ve Virginii v USA právě do Prostějov a závod v Richmondu zavřela. V roce 2010 koupili firmu od americké rodiny Goodwinů bývalí členové vedení firmy Igor Komloš, David Poláček a Cenk Oflaz, kteří ji vlastní dosud. Odběrateli AMF Reece jsou firmy, které vyrábějí nejrůznější druhy konfekce, zejména v oblastech Asie a jižní Ameriky, tedy v oblastech s velmi nízkými náklady na pracovní sílu.
Měřenky mění majitele dva roky po prohlášení konkurzu na dříve největší firmu v oděvním oboru, která v době největší slávy zaměstnávala až 10 tisíc lidí, zatímco nyní je to jen několik stovek. Aktuální výběrové řízení bylo již třetím pokusem měřenky prodat. Pokus o prodej majetku OP v minulosti připravovala firma Knight Frank, veřejné výběrové řízení vypsal na podzim 2010 i bývalý zvláštní insolvenční správce OP pro prodej majetku Jiří Kocvrlich. Z tohoto řízení ale nevzešel žádný vítěz, a to i přesto, že se o koupi zajímali i velcí výrobci oděvů český Pietro Filipi, belgický Scabal a největší slovenský výrobce konfekce Ozeta Neo. Důvodem byla právní nejistota zájemců vyplývající ze zrušení konkurzu podniku v prosinci 2010.
Spory o průběh konkurzu vyvrcholily nejen zrušením a poté opětovně prohlášením konkurzu, ale také odvoláním původního insolvenčního správce Jaroslava Svobody i soudce, který insolvenční řízení původně zahájil, Jana Kozáka. Podle některých názorů tak odsunem prodeje měřenek klesla hodnota majetkové podstaty OP, což by znamenalo, že po jejím prodeji zůstane méně peněz, zbudou-li vůbec nějaké, na menší věřitele.