Vývoz švýcarských hodinek klesl nejvíce od roku 2009 | E15.cz

Vývoz švýcarských hodinek klesl nejvíce od roku 2009

TAG Heuer
TAG Heuer
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vývoz hodinek ze Švýcarska ve třetím čtvrtletí klesl o 8,5 procenta, což byl nejvyšší čtvrtletní propad od roku 2009. Hlavním důvodem byl slabší prodej v Hongkongu a Číně, který se rozšířil také na další asijské trhy. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Svaz švýcarských hodinářů (FH).

„Po květnu a červenci bylo září třetím měsícem, kdy se vývoz švýcarských hodinek výrazně snížil,“ uvádí se ve zprávě svazu. V samotném září podle údajů celního úřadu vývoz hodinek klesl o 9,9 procenta, v červenci o deset procent.

Prodej v Asii se v září snížil o 12,7 procenta, zejména kvůli pokračujícímu poklesu prodeje v Hongkongu, Číně a Singapuru, ke kterému se přidal prudký pokles na Tchaj-wanu a ve Spojených arabských emirátech. Odbyt v Jižní Koreji prohloubil propad ze srpnových 3,7 procenta na zářijových 35 procent.

Vývoz za téměř dvě miliardy

Celková hodnota zářijového vývozu činila 1,814 miliardy švýcarských franků (45,5 miliardy korun), což byl horší údaj, než čekali analytici. Pokles měl dopad na všechny segmenty, nejhůře na tom ale byly levnější a středně drahé hodinky. V cenové kategorii 200 až 500 franků (pět tisíc až 12 500 korun) vývoz klesl o 14,5 procenta. To podle agentury Reuters vyvolává obavy, že švýcarské hodináře začínají ohrožovat chytré hodinky od společnosti Apple.

Vývoz hodinek se na celkovém vývozu ze Švýcarska podílí zhruba desetinou. Největšími výrobci hodinek jsou firmy Swatch Group, Rolex a Richemont.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah