Zavřeno o svatcích? Regulaci pro obchodní řetězce podpořili poslanci | E15.cz

Zavřeno o svatcích? Regulaci pro obchodní řetězce podpořili poslanci

Hypermarket Globus
Hypermarket Globus
• 
ZDROJ: Packa via Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Obchodní řetězce asi budou muset mít o některých svátcích zavřeno. Počítá s tím senátní návrh zákona, který dnes Sněmovna přes odpor pravice podpořila v prvním kole schvalování. Normu, o jejíž přijetí usilují odbory, nyní projednají sněmovní výbory hospodářský a sociální.

Snahu ODS a TOP 09 o zamítnutí zákona už v prvním čtení sice podpořili téměř všichni poslanci vládního hnutí ANO. Jejich hlasy ale nahradili komunisté a zástupci Úsvitu. Vláda zaujala k předloze neutrální stanovisko.

Obchody by podle návrhu měly zůstat zavřené na Nový rok, o Velikonočním pondělí, dále 8. května, 28. září, 28. října a o vánočních svátcích 25. a 26. prosince. O Štědrém dnu by obchody směly mít otevřeno pouze do 12:00. Právě výčet těchto státních a státem uznaných svátků z celkových 12 byl jedním z terčů kritiky pravicových poslanců.

„Ani mně není jasný klíč výběru svátků,“ přiznal se předseda poslanců vládní KDU-ČSL Jiří Mihola. Předlohu nicméně pokládá za „příspěvek k lepšímu skloubení pracovního a rodinného života“.

Omezení by se nevztahovalo na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, vlakových a autobusových nádražích a na prodejny ve zdravotnických zařízeních. Platilo by ale pro zastavárny, sběrny odpadů a prodejny použitého zboží.

Proč rozdělovat obchodníky do kategorií? řešila opozice

Odpůrci novely z řad ODS a TOP 09 se pozastavovali nad tím, proč návrh rozděluje obchodníky do dvou kategorií a znevýhodňuje zaměstnance menších obchodů v obchodních centrech, kteří budou muset o svátcích do práce. Jana Černochová (ODS) se dotazovala, zda se zákaz bude vztahovat i na velkou pražskou tržnici Sapa.

Senátor ČSSD František Bublan jako iniciátor novely uvedl, že rozdělení podle plochy obchodu bylo do návrhu převzato z francouzského zákona. Proti návrhu se ozval ředitel outletového centra Freeport Hatě na Znojemsku Jan Procházka, podle něhož zákaz bude znamenat ztráty na tržbách v řádu desítek milionů korun. O svátcích totiž návštěvnost centra vzroste až o 700 procent v porovnání s všedními dny, dodal v tiskové zprávě.


Státní svátky v roce 2019: Jen dva připadají na víkend. A kdy bude Štědrý den? >>>


Porušení zákazu: vysoká pokuta

Norma počítá s tím, že za porušení zákazu by obchodníkům hrozila peněžitá sankce do milionu korun při prvním deliktu, za opakované porušení až pět milionů korun. Nyní prodejní dobu obchodů v Česku v době státních svátků žádný předpis nereguluje.

Zákaz se snaží odbory prosadit už asi desítku let. Argumentují mimo jiné tím, že by omezení umožnilo zaměstnancům strávit svátky v rodinném kruhu. Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR ale zavedení zákazu odmítá. I podle něj zaměstnanci mají o práci o svátcích zájem, neboť dostávají až stoprocentní příplatky, na což také poukazovali kritici předlohy. Rovněž Hospodářská komora ČR považuje návrh za diskriminační, protože zasáhne jen velké obchodní řetězce. Návrh dříve odmítali i zástupci ANO, dnes jej ale v souladu s koaliční dohodou podpořili

Obchody jsou o svátcích uzavřené ve většině evropských zemích
Obchody jsou o svátcích uzavřené ve většině evropských zemí. V Česku dnes poslanci podpořili v úvodním kole návrh senátorů, aby prodejny s plochou větší než 200 metrů čtverečních byly zavřeny na Nový rok, o Velikonočním pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a o vánočních svátcích 25. a 26. prosince. O Štědrém dnu by obchody směly mít otevřeno pouze do poledne.
Belgie - o svátcích jsou obchody a banky obvykle zavřeny. Poměrně složitá pravidla upravují jejich otevírací doby v neděli. Umožňují totiž zaměstnávání prodavačů jen po šest nedělí v roce. Na majitelích podniku je, pro které neděle se rozhodnou. Většinou tak činí po dohodě s dalšími obchodníky či s radnicí, nejčastěji mívají o nedělích otevřeno před Vánocemi, mezi svátky či na začátku slev. Výjimkou jsou turisticky atraktivní a pobřežní oblasti, kde mohou radnice nedělní prodej povolit stejně jako konání trhů a podobně.
Francie - ve Francii jsou obchody zavřeny o některých vybraných svátcích a pravidelně v neděli na základě zákoníku práce, který zakazuje, aby zaměstnanec trávil v práci víc než šest dní v týdnu, přičemž dnem odpočinku má být neděle. Výjimku mají jen malé provozovny v turistických zónách stanovených místními prefekturami nebo třeba na nádražích. Potravinářské obchody mohou prodávat v neděli dopoledne. Zaměstnanci musejí ale mít náhradní volno a v neděli mohou sloužit jen obtýden. Jejich služba musí být dobrovolná, stvrzená podpisem.
Maďarsko - v polovině března vstoupila v platnost přísnější regulace otevírací doby většiny prodejen, které nově musejí mít v neděli zavřeno. To ale neplatí například pro malé obchody provozované jejich vlastníky nebo členy rodiny.
Německo, Rakousko - maloobchodní prodej v neděli a ve svátky je zakázán, výjimku mají stánky na tržištích a festivalech, obchody na nádražích a letištích a čerpací stanice. Spolkové země však mohou v jednotlivých případech povolit nedělní prodej i pro běžné obchody, zpravidla to bývá pro čtyři neděle v roce. V loňském průzkumu společnosti GfK sice 60 procent Němců uvedlo, že možnosti nedělního nákupu využívá, pro zrušení obecného zákazu prodeje byla ale jen třetina dotázaných.
Nizozemsko - obchody, banky, pošty či knihovny jsou o svátcích zavřené. Také v neděli by měly obchody zůstat zavřené, o případném nedělním prodeji mají ale právo na svém území rozhodovat jednotlivé obce.
Polsko - polský parlament přijal v roce 2007 zákon zakazující většině obchodů prodávat o státem stanovených svátcích, výjimku dostaly lékárny či obchody na benzínkách. O víkendech mohou být všechny obchody otevřené.
Rusko - v Rusku obdoba západoevropských zákonů upravujících otvírací dobu obchodů neexistuje. V praxi lze spíše narazit na omezení, týkající se doby, kdy lze a kdy se nesmí prodávat alkohol. Zejména ve velkoměstech existují obchody, které mají otevřeno po 24 hodin denně a sedm dnů v týdnu, bez ohledu na svátky.
Slovensko - maloobchodní prodej je zákonem zakázán na Nový rok, Velikonoční neděli, Štědrý den po poledni a na Hod boží vánoční 25. prosince. Výjimku mají kromě jiného čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích nebo prodejci suvenýrů. Opoziční křesťanští demokraté loni neuspěli s návrhem na rozšíření zákazu prodeje na všechny svátky a také neděle.
Velká Británie - malé obchody v Británii mohou mít otevřeno, kdy chtějí. Velké obchody (supermarkety) mohou v neděli otevřít nanejvýš na šest hodin mezi 10:00 a 18:00. Zavřeno tam musí být na velikonoční neděli a na Hod boží vánoční 25. prosince.

Kdy zůstanou obchody zavřené: Přehled státních svátků, během kterých si nenakoupíte >>>


Vánoční otevírací doba v Kauflandu, Tescu, Albertu a dalších řetězcích. Přinášíme rychlý přehled >>>

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah