Energie zdraží. V Praze je na prodej mrakodrap. Nad Českem létá superjumbo | e15.cz

ODEMČENO: Energie ještě zdraží, v Praze je na prodej mrakodrap, nad Českem létá superjumbo

Adam Váchal

Adam Váchal

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Vrchol energetické krize je v nedohlednu. Trh očekává zdražování i v příštím roce. Pražská dvojka mezi mrakodrapy je na prodej. Miliardář Skala se zaměří na bytové projekty. Největší dopravní letadla světa se vracejí nad Česko. Praha si na Airbus A380 ještě počká.

Odemykáme pro vás tři úspěšné články z minulého týdne a vybíráme to nejlepší z prémiového obsahu. Pokud chcete číst další zamčené články a mít okamžitý přístup k exkluzivním zprávám, analýzám a důležitým informacím ze světa byznysu a politiky, podívejte se na naši nabídku předplatného. Nově si můžete předplatit veškerý prémiový obsah E15 a k tomu další tituly CNC.

odemykáme >>>

Vrchol energetické krize je v nedohlednu. Trh očekává zdražování i v příštím roce

V energetické krizi nastane s blížící se topnou sezonou další a dosud nejdramatičtější dějství. Navzdory vládním snahám je jasné, že účty za energie dál porostou. Zabránit by tomu podle analytiků mohly jen zlepšující se vztahy Západu s Ruskem. Na takový vývoj se lze podle nich ale jen stěží spoléhat.

odemykáme >>>

Pražská dvojka mezi mrakodrapy je na prodej. Miliardář Skala se zaměří na bytové projekty

City Empiria, druhá nejvyšší budova v Praze, je na prodej. Realitní magnát Václav Skala hledá kupce pro 104 metrů vysoké někdejší sídlo Motokovu na Pankrácké pláni, které získal přede dvěma lety od realitního fondu pojišťovací skupiny Generali. Zároveň společnost PSN rodiny Skalových nabízí dvě velké komerční nemovitosti v Pardubicích. Začátkem letošního roku PSN oznámila, že plánuje v příštích pěti letech postavit tři tisíce bytů za více než jedenáct miliard korun.

odemykáme >>>

Největší dopravní letadla světa se vracejí nad Česko. Praha si na Airbus A380 ještě počká

Superjumbo je zpět. Díky nečekaně vysoké poptávce po létání a zřejmě i kvůli nedostatku personálu vracejí letecké společnosti do provozu také airbusy A380, největší dopravní letadla světa. Stále více jich protíná i nebe nad Českem, z čehož plynou vyšší příjmy státnímu podniku Řízení letového provozu. O možném návratu ikonické A380 na pravidelnou linku do Prahy jedná i Letiště Praha s aerolinkou Emirates, zda a kdy uspěje, však není jasné.

>>> výběr toho nejlepšího z rubriky E15 Premium

Konec nekonečných Black Friday. Blíží se zákon, který si posvítí na falešné slevy

Celoroční slevy a Black Friday každý měsíc. Běžná praxe, kdy české e-shopy vyhlašovaly slevové akce, během kterých ale neprodávaly skutečně zlevněné zboží, má skončit. Sněmovna v prvním čtení schválila zavedení evropské směrnice o ochraně spotřebitele, podle které budou internetovým obchodům hrozit pokuty, pokud neskoncují s falešnými či klamavými reklamami. Ta ovšem měla být schválena už před několika měsíci, některé e-shopy proto změnily slevovou politiku už před schválením legislativy.

Krypto pod dozorem ČNB. Bezprecedentní regulace obnažuje svá sporná místa

Příprava regulace, která nemá ve světě obdoby, vstoupila do další fáze. Unijní norma zaměřená na kryptoaktiva (MiCA – Markets in Crypto Assets) nedávno získala podobu, na které se v rámci trialogu shodly Evropská komise, Rada EU a europarlament. Teď ale nastává klíčová fáze, která rozhodne, v jaké podobě bude MiCA platit. Jisté je, že tuzemský byznys s digitálními měnami se nově neobejde bez licence České národní banky. Je to však jen jedna z rodících se překážek.

Sázkovka Tipsport i státní Čepro. Padlá Sberbank má první věřitelský výbor

Městský soud v Praze jmenoval ve čtvrtek ruské bance Sberbank prozatímní věřitelský výbor. Sedmičlenná skupina firem a fyzických osob má spolu s insolvenční správkyní Jiřinou Lužovou bdít nad zájmy věřitelů. Složení výboru je zčásti odlišné od původního návrhu samotné Sberbank, na seznamu přibyla sázková firma Tipsport spoluvlastněná miliardářem Vratislavem Randou či státní firma Čepro. Oba věřitelé drží za Sberbank stamilionové pohledávky.

 

Chceme být v celé Evropě, čekáme jen na vhodný okamžik, říká spolumajitel Kytary.cz Jan Pils

Největší český prodejce hudebních nástrojů Kytary.cz společnosti Audio Partner vloni poprvé dosáhl obratu jedné miliardy korun. Firma vyrostla z původních dvou internetových bazarů, které nezávisle na sobě založili muzikanti a dnešní spolumajitelé Jan Pils a Vladimír Myslík, přes prodejnu v kočárkárně paneláku až k e-shopu, který dnes prodává ve dvanácti evropských zemích a ve skladu má zboží za dvě stě milionů korun. „Určitě plánujeme být ve všech zemích Evropy. Státy, kde dosud nejsme, pravidelně sledujeme a čekáme na správný moment,“ říká v rozhovoru pro deník E15 Jan Pils.

Daň z „mimořádných zisků“ je mimořádně zbabělá a špatná

Odhodlaně i opatrně přistupují strany vládní koalice k možnosti, že část odvětví, která má za současné krize „mimořádné zisky“, mimořádně zdaní. Jde o energetické firmy, které skutečně zažívají skvělé časy, protože – jak vidíme všichni na postupně přicházejících nových výměrech záloh za elektřinu a plyn i u čerpacích stanic – ceny energií letí vzhůru kvůli Putinově válce.

Neviditelné fondy vysávají z investorů úspory. Platí jediná rada: krajní obezřetnost

Česko zaplavují kvazifondy sbírající od drobných a mnohdy i začínajících investorů desítky až stovky milionů korun, aniž kdokoli sleduje jejich činnost. Vehikly s takzvaně neviditelným byznysem, kterým jen s malou nadsázkou stačí oznámit start České národní bance, zažívají boom od počátku pandemie. Jen letos jich vzniklo 47, což odpovídá dvanácti procentům všech aktuálně zapsaných „fondů“. Koncem července jich v Česku fungovalo 389, takřka dvě stovky byly zapsané až po začátku pandemie. Řada investorů do těchto struktur v posledních letech marně čeká na své miliony.

Globální spotřeba uhlí míří k rekordu, Evropa se potýká se zajištěním jeho dodávek před zimou

Drahý zemní plyn výrazně navyšuje globální výrobu elektřiny z uhlí. Letos by se podle prognózy Mezinárodní agentury pro energii (IEA) měla celosvětová spotřeba černého nerostu vyrovnat maximu z roku 2013, a příští rok zřejmě padne nový rekord. Evropa kvůli dopadům války na Ukrajině oživuje uhelné elektrárny a patří tak mezi regiony s největším nárůstem využití tohoto paliva. Musí si však zajistit náhradní dodávky za uhlí z Ruska, na jehož dovoz za pár dní začne platit zákaz.

VIDEO: Kvartál s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou

Video se připravuje ...
Kvartál s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah