Bývalá ředitelka skupiny Barrandov přechází do čínské CEFC | E15.cz

Bývalá ředitelka skupiny Barrandov přechází do čínské CEFC

Marcela Hrdá, Česká pošta
Marcela Hrdá, Česká pošta
• 
ZDROJ: E15 Anna Vackova

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Marcela Hrdá, která dnes skončila jako ředitelka televizní skupiny Barrandov, bude od února výkonnou viceprezidentkou evropské části čínské skupiny CEFC, která v poslední době masivně investuje v Česku. CEFC o tom dnes informovala v tiskové zprávě s tím, že úkolem Hrdé bude spravovat investiční aktivity firmy a řídit její rozvoj.

Společnost CEFC v uplynulých měsících oznámila v Česku masivní investice. Získala například 60 procent ve fotbalovém klubu Slavia Praha, podíl v letecké společnosti Travel Service, investovala i v mediálních skupinách Médea Group a Empresa Media. Právě do Empresy patří mimo jiné právě skupina Barrandov, kterou Hrdá dosud vedla.

„Působení na jedné z vedoucích pozic ve společnosti CEFC Investment (Europe) Company je pro mě velká výzva, na kterou se velice těším. Mým cílem je maximálně přispět k úspěšnému působení jak samotné společnosti, tak i jednotlivých investic. A to nejenom v České republice, ale i v dalších regionech Evropy,“ uvedla Hrdá (44), která v minulosti působila také jako ředitelka České pošty nebo ve vedení ČSA a pražského letiště.

Čínská společnost CEFC China Energy Company Limited působí především v oblasti financí, energetiky a průmyslu. Založena byla počátkem 80. let a dnes je největší soukromou společnosti v Šanghaji a šestou největší privátní firmou v Číně. V souvislosti s příchodem CEFC do Česka se v médiích spekulovalo o možném napojení firmy na čínskou armádu a rozvědku. Jaroslav Tvrdík, který čínské investory v Česku zastupuje, ale taková podezření odmítá.

Hrdá působila v ČSA či Letišti Praha, vedla také Českou poštu
Hrdá se narodila 27. listopadu 1971, pochází ze Slovenska. Vystudovala Technickou univerzitu v Bratislavě, fakultu elektrotechniky a informatiky se specializací na informatiku. Po skončení vysoké školy pracovala mimo jiné v rakouské a slovenské pobočce Siemensu nebo ve firmě Alcatel Slovakia. Absolvovala také řadu kurzů pro manažery, hovoří plynně anglicky a německy, domluví se i rusky.
V České republice působí od roku 2000. Začínala ve společnosti Contactel, kde byla mimo jiné ředitelkou pro podporu prodeje a řízení vztahů s klíčovými zákazníky. V letech 2004 až 2006 pracovala jako výkonná ředitelka pro transformaci a následně jako viceprezidentka pro marketing a prodej společnosti ČSA. Šéfem ČSA byl tehdy Jaroslav Tvrdík, který je dnes šéfem evropského zastoupení skupiny CEFC.
Od května 2006 působila Hrdá ve vrcholových pozicích ve společnosti Letiště Praha. Byla členkou představenstva a vrchní ředitelkou pro neletecký provoz, služby a transformaci, zároveň působila jako ředitelka zbytkového státního podniku Správa Letiště Praha.
V prosinci 2009 se stala generální ředitelkou České pošty (ČP) do funkce ji jmenoval jako ministr vnitra Martin Pecina (ČSSD). Hrdá po nástupu obměnila vedení společnosti, do kterého přivedla manažery z Letiště Praha a ČSA. Jejím hlavním úkolem bylo zabránit snižování výnosů. Ve funkci skončila v únoru 2001, tehdejší ministr vnitra Radek John (VV) jí vytýkal nekoncepčnost při tvorbě strategie, postup při rušení pošt a podcenění příprav na transformaci pošty na akciovou společnost.
Od března 2011 do května 2012 poté vedla Slovenskou poštu, v létě 2012 pak zamířila do služeb podnikatele Jaromíra Soukupa, vlastníka největší české mediální agentury Médea či vydavatelství Empresa Média. Ty patřily v uplynulých měsících mezi české firmy, do kterých investovala čínská CEFC.
Hrdá usedla do statutárních orgánů vydavatelství Empresa Média i firem kolem Televize Barrandov, kterou Soukup převzal začátkem roku 2013. Od března 2014 byla generální ředitelkou stanice (po pěti měsících nahradila v čele televize někdejšího ředitele Novy Vladimíra Železného). V únoru 2014 se stala součástí týmu poradců ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), radila mu v oblasti eGovernmentu a poštovních služeb.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah