Nejúčinější způsob reklamy - WOM

Tradiční mediální kanály tvoří jen malou část zdrojů, kterým dodávají spotřebitelé důležitost v běžném životě. Výzkum zjistil, že nejvíce důvěryhodných a důvěrných informací sdílíme mezi přáteli, rodinou a kolegy v práci. Každodenní konverzace odehrávající se ve společnosti se týkají značek, produktů a služeb, neboť spotřebitelé rádi mluví o svých favorizujících značkách a zajímavých produktech. Tyto sdílené informace jsou autentické a mají velký vliv (jak výzkum Nielsen zjistil) až na 92% spotřebitelů, jež mají důvěru v doporučení blízkých osob z okolí. Takovéto rozhovory probíhají den co den, děje se tomu kdekoli – doma v obývacím pokoji, v obchodě, na sportovištích, v kancelářích, v klubech, na dětských hřištích, ale též v online společenstvích nebo na bezpočtu blogů, které pak mnohdy využívají inzerenti jako výkonný reklamní kanál.
WOM buduje důvěru.
Word-of-Mouth obsazuje první příčky v důvěryhodnosti, přičemž druhou příčku zaujímá pozice zákaznických zkušeností komunikovaná v online médiích.
Dnes je možné WOM marketing zařadit stejně jako klasické reklamy do mediálního mixu, který je součástí celkové marketingové strategie: Spotřebitelské konverzace o produktu lze kvantifikovat (stejně jako ostatní média) - inzerent naprosto transparentně naplánuje WOM kampaň měřitelným způsobem. Zatímco klasické marketingové komunikace se snaží členy cílové skupiny zasáhnout propagovaným veřejným míněním, jsou oproti tomu individuální sdělení v rámci cílové skupiny mnohem účinnější a přesnější v rozběhlé zákaznické komunikaci. Informace se dostává pouze k těm, kteří jsou sdělením otevřeni a postupují jej dál.
Klasické marketingové komunikace: „one-to-many“, kdy se cílová skupina ocitá v roli pasivního příjemce, navíc přehlceného reklamními sděleními, jsou velmi drahé.
WOM zvyšuje účinnost tradičních médií.
Cílené umístění WOM komunikace do marketingového mixu zvyšuje jeho efektivitu.
Tradiční média jsou často velmi účinná v tom, jak dobře vybudovat povědomí, ale nikoli v tom, jak vybudovat „důvěryhodnost“, zrovna tak mají slabá místa v dosažení skutečně žádoucího výsledku. Word-of-Mouth kampaň má významný přínos ve zvyšování důvěryhodnosti celé kampaně. WOM kampaň pokrývá prostor, kde probíhají konverzace odehrávající se mezi přáteli a známými. Studie společnosti trnd ukázala, že rozhodnutí k vyzkoušení produktu je zapříčiněno primárně doporučením přátel a známých. Při dotazování, co vyvolalo impulz pro počáteční nákup produktu, nebo pro vyzkoušení produktu, většina respondentů odpověděla „bylo to doporučení od rodiny a přátel“, například: Nokia mobilní telefony: WOM (44.1 %) versus TV (6,1 %) a tisková média (13,2 %) nebo Sony Playstation: WOM (42 %) vs. TV (16 %) a tisková média (13,3 %).
Nejlepších výsledků je dosaženo, pokud tradiční média kombinujeme s Word-of-Mouth kampaní. V tomto nastavení, reklamní sdělení nezasáhne pouze smysly spotřebitele (oči, sluch), ale bude navíc aktivovat spotřebitele k aktivitě (nákupy, vyzkoušení), jež jsou založeny na důvěryhodném doporučení (WOM).
zde.