Přiznání daně z příjmů za rok 2013: Naposledy podle starých pravidel | E15.cz

Přiznání daně z příjmů za rok 2013: Naposledy podle starých pravidel

Přiznání daně z příjmů za rok 2013: Naposledy podle starých pravidel
Daňové přiznání (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Anna Vacková, E15

BusinessInfo.cz

I když od ledna platí řada změn v daňových zákonech, v březnu se budou daně z příjmů naposledy podávat podle starých pravidel. I tak ale letos čekají podnikatele novinky. Změny schválené vloni a také platby některých daní, které se platí průběžně od počátku roku podle nových pravidel.

Čeští živnostníci a podnikatelé jsou sice na neustálý průvan změn v oblasti daní zvyklí , letos jsou přece jen poněkud nesví. Po avizované rozsáhlé změně daňových zákonů v souvislosti se vstupem nového občanského zákoníku v platnost si totiž řada firem není jistá, zda v březnu bude podávat daňová přiznání podle nové úpravy, nebo ještě podle starých pravidel. Pro čtenáře portálu BusinessInfo.cz proto přinášíme návod, jak daňová přiznání letos podávat.

„Přiznání k dani z příjmů za rok 2013 se bude podávat podle legislativy platné pro rok 2013. Zapomeňme tak ještě na chvíli na všechny horké novinky, kterými nás v těchto dnech média ze všech stran zásobují. Tříletá lhůta pro osvobození příjmů z prodeje cenných papírů ani jiné změny účinné od 1. ledna 2014 nás při přípravě daňového přiznání za minulý rok ještě trápit nemusí,“ říká Gabriela Ivanco, je senior manažerka oddělení daní poradenské společnosti Mazars.

Ovšem neznamená to, že by se od loňského roku v daňovém přiznání nic nezměnilo. „S čím se naopak setkáme v přiznání za rok 2013 nově, jsou úpravy, které do zákona o daních z příjmů přibyly před rokem, jako například solidární zvýšení daně, zákaz uplatnění slevy na manželku a daňového zvýhodnění na děti u poplatníků uplatňujících paušální výdaje a podobně,“ pokračuje Gabriela Ivanco.

Na úřadech bude rušno

Finanční úřady v souvislosti s nárůstem nových povinností očekávají větší nápor. „V letošním roce očekáváme ve srovnání s minulým rokem nárůst počtu podaných daňových přiznání na dani z příjmů fyzických osob o 200 tisíc v důsledku zmíněné solidární daně. Dále budou někteří účastníci II. pilíře důchodového spoření podávat Pojistná přiznání.

Přestože se nejedná o důsledek změny daňové legislativy, bude na poplatníky daně z příjmu právnických osob i daně z příjmu fyzických osob, jichž se týká rozhodnutí ministra financí o prominutí úhrady daní z příjmů a příslušenství daní z příjmů z důvodu mimořádné události, klást zvýšené nároky dokladování výše škody vzniklé v souvislosti s povodněmi v červnu 2013, které je nezbytné pro účely prominutí daně z příjmů,“ uvedla pro portál BusinessInfo.cz mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Autor: BusinessInfo.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!