Senioři jsou vyhledávanou cílovou skupinou cestovních kanceláří

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Shutterstock.com

Ačkoli v posledních týdnech média hojně informovala o chystané stávce důchodců, kterou svolala ústy svého šéfa Zdeňka Pernese Rada seniorů České republiky kvůli vládním škrtům, zdaleka ne všichni důchodci jsou s vývojem v Česku nespokojeni. Naopak, čeští senioři se začínají v mnohém podobat těm „západním“, které jsme znali z fotografií zahraničních časopisů či katalogů cestovních kanceláří.

Lidé v důchodovém věku si dnes umí užívat - hojně cestují, opravují si chaty a chalupy, rekonstruují své byty, pořizují si nová pohodlná auta, nové počítače či digitální fotoaparáty, chodí do divadel, na koncerty či výstavy. Na portále www.i60.cz, který je určen aktivním seniorům, máme nyní registrováno přes tři tisíce čtenářů v seniorském věku, kteří nám píší své příběhy, o svých koníčcích či zážitcích z cest. Právě cestování je nejčastější zálibou, kterou naši čtenáři uvedli při registraci. Ze vzorku u nás registrovaných čtenářů lze vyčíst několik trendů z oblasti cestování seniorů.

Čtěte také: Vláda prosadila nižší růst důchodů


Senioři necestují nejlevněji

Last minuty a jiné akční nabídky, kterými cestovní kanceláře lákají své klienty, kupodivu nejsou až takovým magnetem pro výběr zájezdu u lidí v seniorském věku. Pro ně není ani tak rozhodující cena, jako kvalita.
A to kvalita hotelu, konkrétní cestovní kanceláře či dokonce konkrétního průvodce či delegáta.

Klíčové reference

Důležitým faktorem při rozhodování kam a s kým vycestovat jsou reference známých či rodinných příslušníků. Roli při výběru tak dokonce často nehraje ani velikost cestovní kanceláře, což potvrdila i další reakce našich uživatelů stránek. Naopak, menší cestovní kanceláře podle ní dokážou nabídnout služby na míru, více se věnují svým klientům i výběru partnerů v zahraničí. Autem, autobusem, letadlem, po Česku, po Evropě i za exotikou.

Senioři jezdí všude, jsou lačni po poznání, chtějí toho vidět co nejvíc. Opět příklad jedné naší čtenářky i dopisovatelky. Dáma v seniorském věku procestovala Itálii, Švýcarsko, Rakousko, Německo, ale i Skandinávii, samozřejmě Turecko či Egypt.

Chystá se do Mexika a také Argentiny. Trasy či prohlídky, které vybíraly cestovní kanceláře, jí údajně nevyhovovaly, a tak si již řadu let plánuje dovolenou sama. Existuje celá řada hotelů, kam jezdí v průběhu týdne výhradně lidé v seniorském věku. A hoteliéři si tuto cílovou skupinu pochvalují, a to nejen proto, že jsou ukáznění, ale dokonce i začínají více utrácet. „Dříve neexistovalo, že by starší lidi poseděli po večeři a dali si nějaké víno či kávu. Dnes je to běžné, dovolenou si často užívají plnými doušky,“ potvrdil provozní jednoho hotelu v Jizerských horách.

Problém jednolůžkových příplatků

Senioři vůbec bývají poměrně spokojenými a nenáročnými klienty. Přesto však v nabídkách cestovních kanceláří postrádají jednu důležitou věc - jednolůžkové pokoje bez příplatku, případně možnost ubytování ve dvoulůžkových pokojích za cenu jedné osoby. Samy cestovní kanceláře přiznávají, že to je opravdu problém, jednolůžkových pokojů totiž bývá málo, ale hlavně se hoteliéři snaží v atraktivních destinacích naplnit kapacity a nechtějí povolovat cestovním kancelářím ubytování jednoho klienta ve dvoulůžkovém pokoji. Cestovní kanceláře proto někdy zlevňují jednolůžkové pokoje na úkor svých marží, aby zlákaly i cestovatele-seniory.

Autor je manažerem magazínu pro aktivní seniory i60.cz