Strhující produkt 3D reklamy stále nepřichází | E15.cz

Strhující produkt 3D reklamy stále nepřichází

Strhující produkt 3D reklamy stále nepřichází
reklama
• 
ZDROJ: Repro Strategie

spolupracovnice redakce Strategie
Jitka Skalická

Na trhu 3D reklamy výrazně chybí takový dárek, jako byly svého času USB. Zato se katalogy reklamního dárkového zboží zaplňují nabídkou kvalitnějších materiálů, barev, designu a značkových produktů.

Nejvýznamnější veletrh v oboru 3D reklamy, düsseldorfský PSI, letos nepřinesl mnoho nového. Snížil se počet návštěvníků i počet vystavovatelů, evropský průmysl reklamních předmětů je ovlivněn hospodářským propadem a ztrátami, které představují trhy v Řecku, Itálii či Španělsku. Nadějné trhy, které vykazují růst a na které se teď obrací zájem všech životaschopných výrobců reklamních předmětů, představují pouze USA a země Středního východu. Na trhu není žádná výrazná novinka, kterou by bylo možné označit za absolutní bombu, po které šílejí davy. Krátce a stručně – na trhu panuje vzácná shoda v přesvědčení, že takový dárek, jako byly svého času USB, tu zkrátka není. Zato se katalogy reklamního dárkového zboží zaplňují nabídkou kvalitnějších materiálů, barev, designu a značkových produktů. Také přibývá výrobků, které mají praktické uplatnění například v domácnosti. A to je pro celý trh rozhodně dobře.

Hrnkový evergreen

Cílem tohoto podnikání je, aby obdarovaný co nejvíce danou věc používal – a u značkového produktu s nenápadnou aplikací loga obdarovatele, které neruší, se tato pravděpodobnost zvyšuje. Své místo na slunci si také, byť velmi pozvolna, začínají dobývat „eko“ dárky a recyklované materiály. Poptávka po nich roste, konečné slovo má ale vždy cena. Patří-li ekologicky šetrný dárek k dražším, obvykle jej předběhne méně šetrná alternativa. „Spíše než ohled na životní prostředí hledají klienti dárek s myšlenkou, vtipem a poselstvím, díky kterému si je jejich zákazníci zapamatují,“ říká Veronika Roučová ze společnosti Reda.

reklamareklamaAutor: Repro Strategie
PODANÁ MISKA Ranní cereálie jsou zdravé, ale člověk se k nim těžko nutí. Miska s veselými příšerkami vám pomůže

Firmy všech velikostí sahají celoročně po klasice ve formě propisek, hrnečků, bloků a lanyardů. Jedná se o typ dárků, které neomrzí, a jsou-li dobře navrženy a zacíleny na správnou spotřebitelskou skupinu, mají úspěch. Své o tom ví společnost Nestlé Česko, jejíž notoricky známý červený hrníček Nescafé je reklamním dárkovým evergreenem. Stejný úspěch zaznamenaly i další dárky, jako je hrneček či sklenička Granko, hrnky, podšálky a lžičky Nescafé Dolce Gusto či plastové misky na snídaňové cereálie. „Velmi oblíbené jsou také kuchyňské pomůcky od Maggi nebo hrnky na rychlou přípravu instantních polévek. A k osvědčené klasice patří brandované propisky,“ říká Denisa Turinská ze společnosti Nestlé Česko. Dárkové předměty mají přímou spojitost se značkou, jsou praktické, decentní a jemný branding z nich dělá produkt pro každodenní užití bez rušivého vlivu reklamy. Přesto každý dobře ví, jaký nápoj z něj pije či jaké jídlo z něj jí.

Výhodou agenturních nápadů je dobrá znalost technických parametrů a lépe zmapovaný trh reklamních předmětů.

Na jedinečný dárek nezapomenete

Zatímco firmy všech velikostí sahají po osvědčené klasice, ty velké si čas od času dovolí navíc originalitu a jedinečnost zakázkové výroby. Pokud zadavatel a výrobce najdou společnou řeč, je veliká šance, že na ně zákazníci nezapomenou. Na originální předměty sází i Budějovický Budvar. Josef Kroulík, offtrade communication manager pivovaru, poukazuje na to, že ideální dárkový předmět musí splňovat tři zásadní charakteristiky: originalitu (zákazník si nemůže daný předmět zakoupit kdekoli), praktickou využitelnost a vysokou subjektivně vnímanou cenu. „Dárkem, který tyto atributy splňoval, byly letos například pánské pruhované plavky s nohavičkami à la Rozmarné léto z podvíčkové soutěže na značku Pardál,“ říká Kroulík. Podle něj má pak pivní dárkový průmysl vždy jeden záchytný bod: „Jsou to pivní sklenice. Ty vždy velmi dobře fungují.“ Ne náhodou tak vyhrál 13. ročník ocenění Hvězda 3D reklamy chladicí pivní půllitr Kozel, byť to nebyla vyloženě skleněná klasika.

reklamareklamaAutor: Repro Strategie
DO PUNTÍKU Možná zapomenete, že tenhle hrnek je od Granka – ale co si do něj budete dávat nejčastěji? Kakao!

Kde vůbec vznikají nápady na reklamní dárky? „Většinou se jedná o kombinaci nápadů vzniklých in-house a podnětů z externích agentur,“ vysvětluje Kroulík. Výhodou in-house idejí je fakt, že firma zná své zákazníky nejlépe a také dokáže nejlépe zákazníky segmentovat. Pro jednotlivé segmenty pak dovede snáz určit vhodnost reklamních předmětů ve spojitosti se značkou. Výhodou agenturních nápadů je ale zase dobrá znalost technických parametrů a případného omezení ve výrobě a také lépe zmapovaný trh reklamních předmětů. A to včetně již provedených realizací, které se mohou stát inspirací pro další tvorbu.

Vhodné pro život

Pokud zadavatel a výrobce najde společnou řeč, je veliká šance, že na něj zákazníci nezapomenou.

„Zájem klientů je poměrně vyvážený, někdo sáhne po technologických novinkách, značná spousta klientů dá ale přednost osvědčeným dárkům, u kterých si mohou být jisti, že obdarovaného nezklamou. Jsou to třeba kvalitní koupelové sety nebo sady hrnečků,“ doplňuje Liptáková.

reklamareklamaAutor: Repro Strategie
PROUŽKOVANÉ PROMO Nalákat na značku můžete prakticky jakkoli

Jestli přinese budoucnost masově oblíbený, a přitom praktický a atraktivní dárek, ukáže čas. Firmy si ale dokážou poradit i bez něj, nabídka je stále velmi široká. Možná se nějaký zajímavý nápad objeví na PSI v Düsseldorfu v lednu 2014.

Autor: spolupracovnice redakce Strategie, Jitka Skalická
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!