Platební bilance prohloubila schodek na 35 miliard

„Celkově čísla nejsou v rozporu s pokračujícím oživováním tuzemské ekonomiky. To se totiž stále znatelněji opírá o domácí poptávku,“ uvedl hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda.
Zintenzivnění domácí poptávky se podle něj projevuje v růstu objemu dovozů zboží. „Ten byl ve třetím čtvrtletí vyšší než v obou předchozích čtvrtletích i než ve všech čtvrtletích loňského roku,“ dodal.
Za schodkovou bilancí běžného účtu jsou zejména prvotní důchody, ve kterých se odráží rostoucí objem dividend vyplacených do zahraničí. Prvotní důchody skončily ve třetím čtvrtletí schodkem 85,5 miliardy korun a za devět měsíců roku je schodek 208,6 miliardy korun.
Na běžný účet ale příznivě působí obchod se zbožím a službami, který je po všechna čtvrtletí přebytkový. Za třetí kvartál přebytek činil téměř 61 miliard a za devět měsíců roku 241,5 miliardy korun. Meziroční nárůst přebytku za třetí čtvrtletí ovlivnil růst vývozu, ale také vyšší výdaje Čechů v zahraničí a růst dovozu služeb v letecké dopravě.
Příliv zdrojů na finančním účtu ve třetím kvartále dosáhl 13,2 miliardy korun, podílely se na tom rostoucí závazky z přímých zahraničních investic a změny pozice bank vůči nerezidentům. U přímých zahraničních investic příliv zdrojů do Česka dosáhl ve třetím čtvrtletí 26,2 miliardy korun.
Zvýšily se závazky tuzemských dceřiných společností v důsledku podílu zahraničních investorů na reinvestovaném zisku, současně tuzemské podniky čerpaly úvěry od přidružených podniků. V souhrnu se závazky tuzemských podniků zvýšily o 40,6 miliardy korun.