Pokrytecké jednání. Poslanci EU chtějí Babišovu kauzu zařadit na program schůze ve Štrasburku

Andrej Babiš a jeho kampaň

Andrej Babiš a jeho kampaň Zdroj: ČTK

Poslanci Evropského parlamentu v pondělí tvrdě kritizují počínání českého premiéra Andreje Babiše, který si podle mezinárodního týmu investigativních novinářů přes své offshorové firmy poslal téměř 400 milionů korun, za které si pak koupil nemovitosti na francouzské Riviéře. Členové nejpočetnější lidovecké frakce označili Babišovo obcházení daňové povinnosti v Česku za pokrytecké, další mluví o mimořádném zařazení aféry Pandora Papers na program plenární schůze ve Štrasburku, která v pondělí začíná. Babiš v souvislosti s odhaleními odmítá, že by jakkoli porušil zákony.

Evropští lidovci, k nimž v europarlamentu patří i čeští opoziční politici z KDU-ČSL a TOP 09, připomněli střet zájmů, v němž je předseda české vlády podle auditu Evropské komise. "Ale podvádět český daňový systém, na jehož reformě jste trval, to je vrchol pokrytectví," uvedla lidovecká frakce na twitteru s dodatkem, že Babišova "chamtivost je ilegální".

Šéfka druhé početně nejsilnější frakce socialistů Iratxe Garcíaová připomněla, že země EU se v současnosti zadlužují kvůli koronavirové krizi a zároveň zjišťují, že kvůli praktikám svých politiků přicházejí o miliardy eur na daních. Některé státy včetně Česka přitom v minulosti nepodpořily navrhovaná unijní pravidla zvyšující daňovou transparentnost, která musí EU schvalovat jednomyslně. "Tohle musíme zastavit a přejít na hlasování kvalifikovanou většinou. Je nepřijatelné, aby předseda vlády zapojený do tohoto skandálu měl právo veta ve věcech daňové spravedlnosti!" napsala v narážce na Babiše španělská politička.

Rázná slova volil i německý zelený europoslanec Daniel Freund, podle něhož si čeští voliči zaslouží před nadcházejícími volbami jasné informace. "Když si premiér financuje sídlo za miliony dolarů prostřednictvím černých kanálů, není to banalita," uvedl politik, který Babiše v souvislosti se střetem zájmů kritizuje dlouhodobě. Freund vyzval Evropskou radu, orgán složený z prezidentů a premiérů členských zemí, aby šéfa české vlády vyloučila ze svých jednání. "Babiš nemůže v Bruselu vyjednávat podmínky pro své vlastní obohacování," uvedl. Podobné výzvy se však již dříve nesetkaly s úspěchem.

Levicová poslanecká frakce zase na twitteru uvedla, že bude požadovat zařazení debaty o dopadech aféry, v níž vedle Babiše figurují jména dalších předních evropských politiků, na úterní program plenární schůze, která začíná dnes v podvečer ve Štrasburku. Stejnou výzvu chtějí podpořit i zelení.

Video placeholde
Volební lídři 2021: Andrej Babiš (ANO) • Videohub

Vyjádření europoslanecké skupiny liberálů, do níž patří i politici zvolení za Babišovo hnutí ANO, se ČTK pokouší získat.

Pandora Papers je projekt Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ), které v rámci tohoto rozsáhlého pátrání v neděli informovalo o podezřelých finančních transakcích stovek politiků a dalších osobností z více než 90 zemí. Vedle Babiše mezi nimi figuruje například jordánský král Abdalláh II., prezidenti Kypru, Ukrajiny, Keni a Ekvádoru, či bývalý britský premiér Tony Blair.

Mluvčí Evropské komise se na dotaz k zapojení českého či kyperského lídra do skandálu odmítla konkrétně vyjádřit. "Vyhýbání se daňové povinnosti je otázkou, které se velmi věnujeme. Je férové, aby všichni platili daně, jak mají," uvedla mluvčí Dana Spinantová.