Čeští pěstitelé se potýkají s ruským embargem, Brusel jim poslal 14 milionů
Mimořádná podpora byla Evropskou komisí v srpnu prodloužená o další rok. Žádat o ni může nejen 16 členských států EU které do Ruska vyvážely, ale kvůli stabilizaci trhu i producenti ovoce a zeleniny z celé unie.
Ministerstvo bude po prodloužení sankcí přijímat předběžná oznámení do konce letošního roku, a pokud objem úrody žadatelů překročí tři tisíce tun, rozdělí podporu mezi ně. Pokud si o pomoc neřekne dostatek žadatelů, prodlouží se termín do poloviny příštího roku. Peníze vyplatí Státní zemědělský intervenční fond na konci příštího září.
U živočišné výroby byly embargem zasažené hlavně mléčné výrobky, v roce 2013 Česko do Ruska vyvezlo zboží za 238,4 milionu korun, v prvním pololetí loňského roku za 188 milionů korun. V Česku je nyní přetlak výroby a ceny producentů mléka klesly pod výrobní náklady. „Situace v sektoru mléka bude hlavním bodem jednání mimořádného zasedání rady ministrů v září, kde bude ČR nadále požadovat podporu pro nejvíce postižené státy, zvýšení intervenčních cen a dočasné zavedení vývozních náhrad,“ sdělil mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán.
Prodlouženo o další rok
Ruské sankce na dovoz potravin z EU prezident Vladimir Putin na konci června prodloužil o rok. Na ruském sankčním seznamu figurují ovoce, zelenina, maso, drůbež, ryby, mléko a mléčné výrobky. Moskva zákazem dovozu reagovala na evropské hospodářské sankce uvalené na Rusko kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi.
Ve snaze zmírnit dopady ruských kroků na evropské zemědělce spustila EU výkupy a podporu dlouhodobého skladování některých mléčných produktů, především másla a sušeného mléka. Ministerstvo vidí jako východisko hledání nových trhů ve třetích zemích, kam letos Mze jmenovalo agrární diplomaty, kteří by měli pomoci s odbytem.