Čeští pěstitelé se potýkají s ruským embargem, Brusel jim poslal 14 milionů | E15.cz

Čeští pěstitelé se potýkají s ruským embargem, Brusel jim poslal 14 milionů

ČTK

Čeští ovocnáři a zelináři kvůli ruským sankcím na dovoz zboží utrpěli ztrátu 480 milionů korun, z toho 300 milionů korun u ovoce. Evropská unie jim v rámci mimořádných podpor přispěla 14 miliony korun. Ztráty způsobil propad produkčních cen v důsledku ruského embarga.

Mimořádná podpora byla Evropskou komisí v srpnu prodloužená o další rok. Žádat o ni může nejen 16 členských států EU které do Ruska vyvážely, ale kvůli stabilizaci trhu i producenti ovoce a zeleniny z celé unie.

Ministerstvo bude po prodloužení sankcí přijímat předběžná oznámení do konce letošního roku, a pokud objem úrody žadatelů překročí tři tisíce tun, rozdělí podporu mezi ně. Pokud si o pomoc neřekne dostatek žadatelů, prodlouží se termín do poloviny příštího roku. Peníze vyplatí Státní zemědělský intervenční fond na konci příštího září.

Ovocnářům škodí ruské embargo, sadů ubývá nejrychleji za 20 let

U živočišné výroby byly embargem zasažené hlavně mléčné výrobky, v roce 2013 Česko do Ruska vyvezlo zboží za 238,4 milionu korun, v prvním pololetí loňského roku za 188 milionů korun. V Česku je nyní přetlak výroby a ceny producentů mléka klesly pod výrobní náklady. „Situace v sektoru mléka bude hlavním bodem jednání mimořádného zasedání rady ministrů v září, kde bude ČR nadále požadovat podporu pro nejvíce postižené státy, zvýšení intervenčních cen a dočasné zavedení vývozních náhrad,“ sdělil mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán.

Prodlouženo o další rok

Ruské sankce na dovoz potravin z EU prezident Vladimir Putin na konci června prodloužil o rok. Na ruském sankčním seznamu figurují ovoce, zelenina, maso, drůbež, ryby, mléko a mléčné výrobky. Moskva zákazem dovozu reagovala na evropské hospodářské sankce uvalené na Rusko kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi.

Ve snaze zmírnit dopady ruských kroků na evropské zemědělce spustila EU výkupy a podporu dlouhodobého skladování některých mléčných produktů, především másla a sušeného mléka. Ministerstvo vidí jako východisko hledání nových trhů ve třetích zemích, kam letos Mze jmenovalo agrární diplomaty, kteří by měli pomoci s odbytem.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!