Ekonomové: Ruský bojkot potravin z EU je šancí pro Srbsko

zemědělství, ovoce,  jablka

zemědělství, ovoce, jablka Zdroj: Kubelka Tomas/Sedmicka

Ruské rozhodnutí zakázat dovoz potravin z Evropské unie je příležitostí pro Srbsko, aby vylepšilo svou pozici na ruském trhu. Shodli se na tom experti, které oslovil server BalkanInsight. Srbové by nyní mohli do Ruska dovážet mnohem více ovoce, zeleniny, masných i mléčných produktů a alkoholu.

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že země na jeden rok zakázala veškerý dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků a ovoce a zeleniny z EU, USA, Austrálie, Kanady a Norska. Je to odveta za západní sankce proti Rusku za jeho postoj vůči Ukrajině.

„Může to znít krutě, ale na trzích neexistuje soucit. Je to velká šance pro Srbsko, největší, kterou jsme měli za posledních 14 let,“ myslí si ekonom Milan Prostran. Srbové podle něj nemají zas tolik zboží, které by mohli do Ruska vyvážet, aby došlo k nějakému obrovskému průlomu, nicméně mají šanci najít si tam nové zákazníky. „Samozřejmě nemůžeme nahradit zboží, o které přijdou ze Západu, nicméně, když EU nebude naším konkurentem, můžeme se uplatnit. Je to boj o postavení na trhu,“ dodal.

Údaje Srbské obchodní komory ukazují, že Srbové vyvezli letos do Ruska o 68 procent více potravin než v předchozím roce. Během letošních prvních šesti měsíců to bylo zboží v celkové hodnotě 117 milionů dolarů (2,4 miliardy korun). Loni šlo za celý rok o potraviny v hodnotě 185 milionů dolarů (3,9 miliardy korun). Jde přitom jen o zlomek dovozů do Ruska. V roce 2013 Moskva získala ze zahraničí potraviny a zemědělské produkty v celkové hodnotě okolo 42 miliard dolarů (873 miliard korun).

Šéf Srbské obchodní komory Željko Sertić nicméně upozornil, že Moskva rovněž zvýšila nároky na dovážené potraviny. „Ruský trh již není stejný jako kdysi. Mají zvláštní požadavky a přísnější kontroly,“ poznamenal Sertić.