Železný prodělal na víně 50 milionů, prý investoval do nejlepších vinic | e15.cz

Železný prodělal na víně 50 milionů, prý investoval do nejlepších vinic

Vladimír Železný
Vladimír Železný
• 
ZDROJ: TV Barrandov
Dušan Kütner

Dušan Kütner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Do vinařství investovala řada miliardářů a manažerů. Investice se vracejí pomalu. „Víno je srdeční záležitost, ale je to zároveň komerční projekt,“ řekl přede dvěma lety akcionář Severní energetické a majitel Zámeckého vinařství Třebívlice Jan Dienstl. Skloubit obě věci dohromady ovšem není snadné. Své o tom ví i dřívější šéf největší komerční televize Nova a bývalý europoslanec Vladimír Železný.

V roce 1999 totiž jako jeden z prvních movitých manažerů a byznysmenů založil vinařství Tanzberg Mikulov. Jen v posledních pěti letech ale prodělal 54 milionů, a to při stabilních ročních tržbách kolem šestnácti až sedmnácti milionů korun.

„Výše ztráty odpovídá investicím vlastníků do získání nejkvalitnějších vinic v České republice. Tyto vinice muselo vinařství získat v průběhu několika uplynulých let tak, aby byl plně kontrolován hrozen a garantována kvalita vína,“ řekla deníku E15 předsedkyně představenstva vinařství Konstancie Železná. „Investice do vinic se všude ve světě splácejí po několik generací. Takže je to vklad do budoucnosti,“ dodala.

Snížení kapitálu

Vlastní kapitál firmy obhospodařující 52 hektarů vinic se ale kvůli výsledkům z předchozích let snížil na 16,8 milionu korun, tedy pouhých osmi procent základního kapitálu 210 milionů korun.

Představenstvo proto podle výroční zprávy za rok 2014 navrhlo akcionářům pokles této hodnoty omezit započítáním případných budoucích zisků, snížením základního kapitálu o 184 milionů na sedmnáct milionů nebo zvýšením vlastního kapitálu formou kapitalizace pohledávek majoritního vlastníka. O tom zatím valná hromada nerozhodla.

Vinařství se od svého založení zaměřuje na výrobu přívlastkových vín výlučně z Mikulovska. Za šestnáct let existence získalo několik významných ocenění – například předloni dostalo ledové víno Tanzbergu hlavní cenu v soutěži Král vín. Před šesti lety pak jejich sekt uspěl ve stejné soutěži v kategorii šumivých vín.

Víno táhne
Do vinařství v posledních 15 letech investovali například:
• Ivo Dubš, podnikatel v hutnictví a majitel vinařství Patria Kobylí
• Josef Šmíd, majitel Rosso Steel a bývalého vinařství loterijní Sazky
• Zdeněk Bakala, majitel vydavatelství Economia a dvou jihoafrických vinařství Anwilka a Klein Constantia
• Gabriel Večeřa, agromagnát a majitel Nového vinařství
• Libor Winkler, spolumajitel společnosti RSJ a investor do společnosti Dobrá vinice

Pramen: Top miliardáři týdeníku Euro

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Nejčtenější