Američané srovnali krok v bitvě o Temelín | E15.cz

Američané srovnali krok v bitvě o Temelín

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: westinghousenuclear.com

Jan Žižka

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Firmu Westinghouse, která má hlavní sídlo ve Spojených státech, sice mnozí už dlouho považují za favorita tendru na dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně, v jednom ohledu ale Američané za svými soupeři z Francie a Ruska dosud zaostávali. Jako jediní neměli do konce minulého roku certifikaci pro nabízený reaktor od úřadu pro jaderný dozor ve své vlastní zemi.

Nyní Westinghouse srovnává krok – v těchto dnech vstupuje v platnost nová americká licence pro zdokonalený design reaktoru AP 1000, který společnost nabízí i české firmě ČEZ jako zadavateli stavby dalších dvou jaderných bloků v jižních Čechách.

Právě licence nejen v Evropské unii, ale i v zemi původu je jednou z podmínek temelínského tendru. Když tedy Westinghouse na konci minulého roku získal certifikaci od americké komise pro regulaci jaderné energetiky NRC, fakticky splnil i temelínské kritérium, což deníku E15 potvrdil také vládní zmocněnec pro dostavbu české elektrárny Václav Bartuška. Právě povolení od NRC přitom má v odborných kruzích svou váhu. „NRC je dobrá reference, dobrá značka,“ řekl Bartuška.

Westinghouse už nyní staví reaktory třiapůlté generace AP 1000 v Číně, nová certifikace NRC má umožnit stavbu také v USA – konkrétně v Georgii, Jižní Karolíně a na Floridě. Americká firma, kterou vlastní japonská Toshiba, sice získala licenci pro AP 1000 už v roce 2006, ale v té době ještě nepočítala se zvláštní ochrannou stěnou proti nárazu letadla.

„U novějších reaktorů tuto stěnu instalovat budeme, takže jsme v tomto směru také změnili žádost o přidělení licence k příslušnému americkému úřadu,“ řekl v nedávném rozhovoru pro deník E15 evropský šéf Westinghouse Yves Brachet.

Dalšími účastníky temelínského tendru jsou francouzská Areva s reaktorem EPR a česko-ruské konsorcium Škody JS s Rosatomem, které nabízí ruský reaktor MIR.1200. Westinghouse vidí svou hlavní výhodu v tom, že koncept AP 1000 je založen na takzvané pasivní bezpečnosti, což znamená, že v kritických situacích nebude závislý na přívodu elektřiny. V tom se liší od EPR, právě Francouzi však také silně investovali do moderních bezpečnostních prvků. Rusové zase zdůrazňují, že kombinují aktivní bezpečnost s pasivními prvky.

Sázka firmy Westinghouse na pasivní bezpečnost se zdá být výhodou po zkušenostech s loňskou havárií v japonské Fukušimě. Část odborníků ale zastává názor, že nejde o prověřenou technologii. Jeden ze svazů amerických vědců UCS například žádá novou studii, která by zhodnotila nové poznatky po havárii ve Fukušimě.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah