AMF Reece dala za měřenky OP minimálně 35 milionů

OP Prostějov

OP Prostějov

Nový majitel výroby oděvů na míru zkrachovalého Oděvního podniku, takzvané měřenky, získala firma AMF Reece nejméně za 35 milionů korun. Tuto částku potvrdil jednatel prostějovské společnosti vyrábějící průmyslové šicí stroje Igor Komloš. Podle všeho to ale není cena konečná a jedná se pouze o první, fixní část ceny.

Součástí kupní smlouvy zveřejněné v insolvenčním rejstříku je totiž k prodejní ceně dovětek, že „Smluvní strany sjednaly, že kupní cena bude navýšena o doplatek, který bude stanoven součtem následujících aktiv části podniku, společnosti Bernhardt DE a společnosti Bernhardt FR“. Konkrétní částka ale ve smlouvě uvedena není. Stoprocentní podíly v obchodních dceřiných společnostech v Německu a ve Francii byly rovněž součástí prodeje měřenek.

Pokud by prodejní cena činila ve finále 35 milionů korun, byla by to částka o více než polovinu nižší, než činil znalecký odhad TPA Horwath k poslednímu červnu loňského roku, který měřenky ocenil na 80 milionů korun. Podle předchozího posudku z roku 2010 byla hodnota měřenek ještě o dalších 100 milionů vyšší. Nabídnutá cena byla podle pravidel výběrového řízení na prodej měřenek jediným kritériem pro jejich získání.

Do tendru se původně přihlásily tři zahraniční a dvě tuzemské firmy. Finální nabídku - právě ve výši 35 milionů korun - nakonec podala jen AMF Reece. Podle původních propozic byla tato nabídnutá částka ale pouze jednou, fixní části konečné ceny. AMF Reece podle insolvenční správkyně Miloslavy Horské splnil veškeré podmínky výběrového řízení, podepsal smlouvu a uhradil kupní cenu, což posvětil i věřitelský výbor a zajištěný věřitel Česká spořitelna.

V současné době pracuje v měřenkách asi 200 zaměstnanců, jejichž místa by měla být zachována. Nový majitel totiž hodlá ve výrobě oděvů na míru pokračovat. „Naším strategickým cílem je nejenom udržet stávající výrobu obleků na míru, ale s využitím synergických efektů příbuzných průmyslových odvětví rozšířit výrobní i obchodní aktivity,“ uvedl již dříve Komloš. Firma ale měřenky koupila bez budov, takže časem bude muset výrobu přestěhovat jinam. Tím se správkyni uvolní ruce pro prodej největší položky majetkové podstaty OP, kterou je samotný s odhadovanou hodnotou asi 170 milionů korun. Z prodeje dalšího majetku již správkyně získala několik desítek milionů korun. Výtěžek půjde na zaplacení pohledávek, jejichž výše od 555 věřitelů přesahuje částku 2,1 miliardy.

Nový majitel přitom dosud přímo v oblasti výroby oděvů nepodnikal. Jeho hlavní náplní je výroba šicích strojů a náhradních dílů. V roce 2010 firma utržila 89 milionů korun, což bylo o třetinu více než o rok dříve. V roce 2010 dosáhla zisku milion korun, o rok dříve to bylo 7,4 milionu; v roce 2008 ale dosáhla ztráty 70 milionů. Výsledky za loňský rok zatím nezveřejnila.