Asociace žádají zmocněnce pro obnovitelné zdroje, napsaly Sobotkovi
Vláda nyní plánuje ve výběrovém řízení vybrat zmocněnce pro jadernou energetiku, který by měl koordinovat výstavbu nových jaderných bloků v Česku. Má být jmenován na čtyři roky. Vzniknout má i stálý výbor pro jadernou energetiku v čele s ministrem průmyslu Janem Mládkem (ČSSD).
Už od roku 2014 funguje post zmocněnce vlády pro řešení problémů Moravskoslezského a Ústeckého kraje. Je jím bývalý ministr průmyslu v Rusnokově vládě Jiří Cienciala. Vláda loni rozšířila jeho působnost na Karlovarský kraj.
Asociace nyní navrhují, aby byl určen zmocněnec také pro obnovitelné zdroje. „Vytvoření nové pozice by pomohlo zvládnout koordinaci široce rozkročené agendy obnovitelných zdrojů, kterou se zabývá ministerstvo průmyslu a obchodu, ministerstvo životního prostředí, ministerstvo zemědělství a státní úřady, v první řadě Energetický regulační úřad (ERÚ),“ uvádí v dopise zástupci Asociace pro energetickou soběstačnost (AliES) a České fotovoltaické průmyslové asociace.
Pojistka proti ERÚ
Asociace před Vánocemi ostře kritizovaly ERÚ za to, že odmítal vypsat podporu obnovitelným zdrojům energie 42 miliard korun pro letošní rok. ERÚ po měsících dohadů podporu vypsal až na základě nařízení vlády těsně před koncem roku.
„Vládní zmocněnec, který by fungoval déle než jedno volební období, by mohl být garantem odborné debaty, která by nesklouzávala k populistickým prohlášením jako ze strany ERÚ v posledním čtvrt roce,“ řekl výkonný ředitel AliES Martin Sedlák.
Stále dominuje uhlí
Podle Státní energetické koncepce, kterou loni v květnu schválila vláda, se má podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny v Česku postupně zvyšovat. Zatímco v roce 2013 činil její podíl zhruba 11 procent, v roce 2040 to má být až čtvrtina.
Nejvíce elektřiny vyrobené v Česku pochází v současné době stále z hnědého uhlí. Do budoucna ho má ale předběhnout jádro, které má v polovině století zajišťovat polovinu vyrobené elektřiny v Česku.