Až polovinu spotřeby elektřiny v Německu v pololetí pokryly obnovitelné zdroje

Výroba z obnovitelných zdrojů, které vedle větrné energie zahrnují solární, vodní, biomasu, odpadní a geotermální energii, přispěla k celkové výrobě 139 miliardami kWh.

Výroba z obnovitelných zdrojů, které vedle větrné energie zahrnují solární, vodní, biomasu, odpadní a geotermální energii, přispěla k celkové výrobě 139 miliardami kWh. Zdroj: ČEZ

Obnovitelné zdroje energie se v Německu v letošním první pololetí podílely na spotřebě elektřiny díky příznivým klimatickým podmínkám 49 procenty. Meziročně to znamená růst o šest procentních bodů. Oznámily to  Německý svaz energetického a vodohospodářského průmyslu (BDEW) a Centrum pro výzkum solární a vodíkové energie (ZSW). O trend se podle nich zasloužila vyšší intenzita slunečního svitu a rychlost větru.

Předběžné údaje byly vypočteny na základě požadavků Evropské unie, která podíl jednotlivých zdrojů elektřiny na trhu zakládá na spotřebě, nikoli na výrobě. Tuto metodiku přijal pro definici svých klimatických cílů i Berlín, uvedla agentura Reuters.

Více než polovinou se na spotřebě elektřiny v Německu podílely obnovitelné zdroje v první polovině roku 2020. Pokryly ji tehdy z 50,2 procenta.

Video placeholde
Leť s E15: Největší vrtule se točí u obce Kámen • e15

Celková spotřeba elektřiny v Německu v prvním letošním pololetí klesla o 0,8 procenta na 281 miliard kilowatthodin (kWh). Výroba elektřiny v Německu vzrostla o 1,7 procenta na 298 miliard kWh, což posílilo roli Německa jako čistého vývozce elektřiny.

Výroba z obnovitelných zdrojů, které vedle větrné energie zahrnují solární, vodní, biomasu, odpadní a geotermální energii, přispěla k celkové výrobě 139 miliardami kWh. To je o 13,5 procenta více než před rokem. Z toho podíl větrné energie na pevnině činil 59 miliard kWh (nárůst o 23 procent), fotovoltaické energie 33 miliard kWh (nárůst o 17,3 procenta), biomasy 24 miliard kWh (nárůst o 3,7 procenta) a větrné energie na moři 12 miliard kWh (nárůst o pět procent).

Německo loni snížilo emise oxidu uhličitého o 39 procent ve srovnání s rokem 1990. Do roku 2030 chce dosáhnout snížení o 65 procent.