Banky šly do boje s Křetínským. Marně | E15.cz

Banky šly do boje s Křetínským. Marně

Jan Žižka

Jan Žižka

Ani alternativní nabídky komerčních bank slovenskému státu nezměnily postoj bratislavského ministerstva hospodářství, které se rozhodlo nebránit ambicím holdingu vedeného českým podnikatelem Danielem Křetínským.

Energetický a průmyslový holding (EPH), za nímž stojí také Petr Kellner a Patrik Tkáč, se chystá koupit od zahraničních akcionářů 49 procent slovenské plynárenské jedničky SPP za rekordních zhruba šedesát miliard korun. Historicky největší českou investici v zahraničí může už dnes posvětit slovenská vláda.

Banky nicméně Bratislavě nabízejí alternativní scénář – mohly by slovenskému státu zajistit financování, pokud by se rozhodl využít svého předkupního práva a zmíněný podíl v SPP sám odkoupit. Podobnou nabídku podle informací deníku E15 v minulosti učinila například banka BNP Paribas. Ta ale podle všeho musela respektovat odlišný postoj jednoho z dosavadních akcionářů slovenské firmy, který je zároveň jejím významným klientem – francouzského GDF Suez.

Právě GDF Suez a německý E. ON Ruhrgas totiž vedly exkluzivní jednání s Křetínským o tom, že prodají svůj podíl v SPP českému holdingu EPH. Kdyby ale těchto 49 procent akcií SPP teoreticky odkoupil slovenský stát, dosáhl by stoprocentního vlastnictví a především manažerské kontroly nad firmou.

Zatímco ministerstvo financí vylučuje možnost, že by se kvůli nákupu podílu v SPP zvyšoval dluh země, ministerstvo hospodářství ještě zkoumalo právě variantu akvizičního úvěru, který by fakticky splácela sama společnost SPP.

I v tomto případě však slovenské úřady vyhodnotily především rizika. Zadluženost SPP by se zvýšila, což by mohlo negativně ovlivnit rating firmy. Společnost by nemohla vyplácet dividendy, vše by se mohlo časově protahovat.

Ministerstvo hospodářství proto zvolilo jinou strategii pro posílení vlivu státu jako majoritního akcionáře v SPP – dohodu s EPH. „Ministerstvo nedoporučuje uplatnění předkupního práva, přičemž se domnívá, že zlepšení pozice majoritního vlastníka SPP je možné dosáhnout vyjednáním výhodnějších podmínek v rámci nové akcionářské smlouvy,“ uvedl úřad v materiálu pro vládu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.