Ceny ropy jsou nejvýše od roku 2014 | e15.cz

Ceny ropy jsou nejvýše od roku 2014

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

 Ceny ropy se během dnešního obchodování vyšplhaly na nejvyšší úrovně od roku 2014. Vzhůru je tlačí údaje o poklesu zásob suroviny ve Spojených státech. Cena severomořské ropy Brent vystoupila až na 73,39 dolarů za barel, později však o část zisků přišla a kolem 17:00 se prodávala za méně než 73 dolarů. Proti úternímu závěru si nicméně připisovala téměř dvě procenta.

Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu vykazovala nárůst o zhruba 2,2 procenta a pohybovala se těsně pod 68 dolarů. Během dne vystoupila až na 68,44 dolaru za barel.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) dnes oznámil, že zásoby ropy v USA se minulý týden snížily o 1,1 milionu barelů. Ke zdražování přispěly rovněž informace od zdrojů agentury Reuters, podle kterých by Saúdská Arábie byla ráda, kdyby ceny vystoupaly k 80 dolarům či dokonce ke 100 dolarům za barel.

Saúdská Arábie je největším exportérem ropy na světě a klíčovým členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Ta se předloni s několika dalšími předními těžařskými zeměmi dohodla na omezení dodávek ropy na trh s cílem podpořit ceny.

V pátek se setká ministerský výbor OPEC, který dohodu monitoruje. "Navzdory ceně ropy přesahující 70 dolarů za barel a skutečnosti, že nadměrná nabídka byla eliminována, nebude na programu jednání postupné ukončování těžebních omezení," uvedl analytik Carsten Fritsch ze společnosti Commerzbank.

Ceny ropy tlačí vzhůru také obavy z narušení těžby v důsledku napětí na Blízkém východě. K růstu cen přispívá i možné obnovení amerických sankcí vůči Íránu a klesající těžba ropy v krizí zmítané Venezuele.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah