Češi z Altronu mají na dosah dodávku datacentra pro letiště v Dubaji, představili i „pouštní“ datacentrum | E15.cz

Češi z Altronu mají na dosah dodávku datacentra pro letiště v Dubaji, představili i „pouštní“ datacentrum

Marek Schwarzmann

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Český výrobce datacenter a poskytovatel služeb jejich správy Altron představil své nejnovější dílo: „pouštní“ mobilní datová centra. Ta byla dnes testována před svojí cestou do Spojených arabských emirátů, kam by firma mohla dodat ještě další dva až tři takové kusy. Krom toho také Češi postoupili do finále výběrového řízení na dodávku datového centra pro letiště v Dubaji. „V konsorciu s Hewlett-Packard nyní soutěžíme proti firmě Huawei, výsledek by měl být znám v nejbližších týdnech,“ uvedl marketingový ředitel Altronu Jan Rezek.

„Když vše půjde hladce, tak za tři týdny budou oba kontejnery na místě v emirátu Sharjah,“ tvrdí Rezek. Češi kontejnery poslední dva měsíce sestavovali, na objednávku zadavatele, emirátu Sharjah, se museli vypořádat s nestandardními požadavky. Například na co největší využití interiéru standardního přepravního kontejneru či extra vrstvu izolace, aby se datacentrum v pouštních podmínkách „neuvařilo“.

Kontejner je na žádost emirátu v případě potřeby možné ve velmi krátkém času „sbalit“, naložit na přívěs a odvézt. „Jedno z našich řešení ve formě ‚all-in-one‘ je možné přesunout do patnácti minut,“ vysvětlil senior konzultant Altronu Petr Hrách (na videích) s tím, že prakticky jde jen o odpojení napájení a optických kabelů, které do kontejneru vedou. Týká se to samozřejmě řešení, který má chladicí jednotku zabudovanou uvnitř, aktuální jednotky je mají na střeše, nicméně jejich převozu brání jen jejich výška.

kontejner/datové centrum z dílny českého Altronu

V základním vybavení stojí jeden takový kontejner necelých šest milionů korun. Čím náročnější pak klient je na jeho výbavu, tím roste cena. Například tento osmnáctitunový kolos je momentálně osazen přípojkou až pro 240 optických vláken, samostatnou UPS či laserovou detekcí kouře a hoření z nasávaného vzduchu. Životnost takového kontejneru firma odhaduje na 20-25 let.

Oba kontejnery doplní již existující infrastrukturu v emirátu, v jejímž rámci jsou i mikrodatová centra (řešení o poloviční velikosti), rovněž vyvinutá Altronem. Podle Rezka je právě o drobnější řešení v emirátech zájem, postupem času by se prý firmě mohlo podařit umístit až padesát takových řešení.

Altrom má v SAE dedikovanou pobočku, v jejímž rámci nyní působí tři desítky lidí, kteří se starají o tamní zákazníky a instalace.

kontejner/datové centrum z dílny českého Altronu

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah