České chemičky vyrazily do boje v Bruselu. Chtějí vyšší emisní limity

Každý podnik má pro produkci emisí jistý limit – benchmark. Když ho přesáhne, musí si za dodatečné povolenky připlatit. A české chemičky tvrdí, že doplácejí víc než jejich konkurence v jiných zemích.
„Benchmarky jsou problém, zvláště pro Českou republiku a Polsko, jejichž ekonomiky jsou založené na uhlí. Chemický průmysl České republiky musí více než 50 procent povolenek dokupovat,“ bije na poplach Ladislav Novák, ředitel Svazu chemického průmyslu České republiky.
Chemický průmysl, který je na produkci emisí závislý, dostal od Evropské komise úlevu. Ta se týká toho, že do výše limitů z loňského roku nemusí společnosti za povolenky platit. To ale českým podnikům nestačí. Limity jsou nízké a cena emisních povolenek po zásahu Bruselu z loňského prosince stoupla zhruba dvojnásobně.
Nový klimaticko-energetický rámec Evropské unie navíc počítá se snižováním emisí o 40 procent a navyšováním podílu obnovitelných zdrojů na 27 procent. „Vidíme to jako snahu Evropské unie energeticky náročný průmysl vytěsnit,“ řekl E15.cz Ladislav Novák.
Aby chemici zamezili průvanu ve firemních kasách, obracejí se i na český stát. Vedle navýšení emisních limitů ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi navrhují model fixace peněz z emisí do chemického průmyslu. „Nyní jednáme o tom, aby se výnosy z prodeje povolenek vrátily zpět,“ doplnil Novák.