České sny o novém solárním boomu kulhají za realitou | E15.cz

České sny o novém solárním boomu kulhají za realitou

V případě, že sedmdesát procent elektřiny
získá rodina z domácí fotovoltaiky na střeše
rodinného domu, ušetří za rok zhruba čtrnáct tisíc korun.
V případě, že sedmdesát procent elektřiny získá rodina z domácí fotovoltaiky na střeše rodinného domu, ušetří za rok zhruba čtrnáct tisíc korun.
• 
ZDROJ: Profimedia

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stát čeká, že na střechách vyrostou do roku 2020 desítky tisíc domácích elektráren, jejichž návratnost se počítá na deset až patnáct let. Realistický odhad se pohybuje v tisících nových solárů.

Teprve před třemi týdny nabídla energetická skupina ČEZ domácnostem, že jim na rodinné domy nainstaluje ve zjednodušeném režimu vlastní solární elektrárnu.

„Už máme několik stovek zájemců o konkrétní nabídku. První kalkulace připravujeme a budeme je rozesílat zákazníkům,“ neskrývá překvapení ze startu nové solární vlny v Česku Pavel Cyrani, ředitel pro strategii a obchod ČEZ. Firma odhaduje, že v příštích letech by si elektrárnu mohly pořídit tisíce domácností.

Stát postupně připravuje podmínky, aby si rodiny mohly pořizovat fotovoltaiky na střechy svých domů i bez dotovaného výkupu vyrobené elektřiny. V létě začala platit novela energetického zákona, která nyní nevyžaduje licenci na výrobu pro elektrárny do výkonu deseti kilowattů.

Velké oči

Ministerstvo životního prostředí vypsalo v programu Nová zelená úsporám investiční dotaci na domácí fotovoltaiky, které budou kombinované s ukládáním nespotřebované elektřiny formou ohřevu vody v bojleru nebo do akumulátorů.

Dotace z Nové zelené úsporám se pohybují od 55 do 100 tisíc korun na instalaci. Česká fotovoltaická průmyslová asociace odhadla, že je využije 1200 domácností.

Čísla z ČEZ i odhady solárníků ovšem blednou proti plánu, který vepsalo ministerstvo průmyslu a obchodu na popud zastánců obnovitelných zdrojů do návrhu aktualizace akčního plánu pro obnovitelné zdroje. Z něj vyplývá, že během příštích pěti let na českých rodinných domech vyroste přes sedmdesát tisíc elektráren.

A to v situaci, kdy se investice do solární elektrárny podle studie, kterou si nechala zpracovat asociace, vrátí do 10 až 15 let. Řeč je o systému s výkonem kolem dvou kilowattů, který dokáže zajistit, že 60 až 70 procent elektřiny použijí spotřebiče přímo v domě.

„Jediné, jež jsou schopny akceptovat takto dlouhou návratnost, jsou domácnosti. Proti pořízení vlastního zdroje jde nyní klesající cena elektřiny. Poptávka po domácích fotovoltaikách sice není úplně malá, ale hodnoty v aktualizovaném akčním plánu se asi nepovede naplnit,“ říká realisticky Tomáš Baroch, tajemník České fotovoltaické asociace. Rostoucí zájem o elektrárny registrují instalatérské firmy sdružené v asociaci i díky přibývajícím novostavbám rodinných domů.

Úspora za 200 tisíc

Malá solární elektrárna přijde rodinu na 150 až 200 tisíc korun. Bojler a zařízení pro řízení spotřeby systém prodraží o další tisíce korun. Za baterie bude muset rodina připlatit desítky tisíc korun. Pro rodinu má taková investice smysl v okamžiku, kdy tyto peníze má, na nic jiného je nepotřebuje a neuvažuje jako podnikatel, který je chce po určité době získat zpátky.

Za své peníze si rodina může koupit podstatné snížení účtů za elektřinu. U rodinného domu se průměrné roční výdaje za elektřinu pohybují při spotřebě mezi čtyřmi a pěti tisíci kilowatthodinami kolem 20 tisíc korun. V případě, že 70 procent elektřiny získá rodina z domácí fotovoltaiky, ušetří za rok zhruba 14 tisíc korun, které může použít na jiné účely.

Elektrárna na úvěr

„V listopadu nabídneme ve spolupráci s partnerem možnost financovat domácí fotovoltaickou elektrárnu úvěrem. Hledáme také řešení, jak nabídnout fotovoltaické panely v balíčku s dalšími produkty a službami. Jasněji bude na přelomu roku,“ uvádí Barbora Půlpánová, mluvčí ČEZ.

Vedle využití vlastních úspor a bankovních produktů by rodina mohla elektrárnu koupit na leasing, kdy se bude elektrárna splácet z uspořených plateb za elektřinu, doplňuje další možný příklad financování Veronika Knoblochová, ředitelka asociace.

I z řad solárních firem zaznívá názor, že koupit malou fotovoltaiku na úvěr nedává smysl. Případnou úsporu v nákladech na elektřinu pohltí úroky a návratnost investice se prodlouží.

Brzdy pro soláry na střechách
Skutečnou rychlost nového solárního boomu nelze odhadnout. Jisté zatím není, jestli bude možné, aby z elektrárny přetékala část vyrobené elektřiny do distribuční sítě. Návrh připojovací vyhlášky hovoří o maximálním přetoku 60 kilowatthodin za rok, aby domácnost měla nárok na zjednodušenou proceduru připojení k soustavě.„Další neznámou je nové tarifní schéma, které přijde po roce 2017. Zvýšení fixních regulovaných cen může být překážkou pro zájemce o vlastní výrobu elektřiny ze slunce,“ uvádí Veronika Knoblochová, ředitelka České fotovoltaické a průmyslové asociace. Detaily nových tarifů zatím Energetický regulační úřad nezveřejnil. Experti odhadují, že změna prodlouží návratnost investice do domácích solárů o pět až sedm let, protože větší část regulovaných cen se už nebude odvozovat od spotřeby elektřiny, ale od hodnoty jističe.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah