Čína přestane podporovat solární sektor. Firmy nesplnily podmínky | e15.cz

Čína přestane podporovat solární sektor. Firmy nesplnily podmínky

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Karolina Hnilickova

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čínská vláda přestane podporovat většinu firem z přeplněného sektoru solární energetiky. Podmínky pro podporu splnila jen čtvrtina z více než 500 výrobců fotovoltaických technologií. Čína je největším producentem solárních panelů na světě.

Čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologiíí vydalo seznam 134 producentů silikonových materiálů, solárních panelů a dalších složek fotovoltaických systémů, kteří splnili stanovené podmínky ohledně výroby, využití kapacit a technických standardů za rok 2012. Znamená to, že asi tři čtvrtiny firem ze sektoru podmínky nesplnily.

Firmy, které vládním podmínkám nevyhověly, nebudou moci dostat úvěry od zavedených finančních institucí a budou mít těžké půjčit si jinde, uvedli čínští pozorovatelé. Nebudou moci ani žádat o náhradu vývozních cel, bez níž se firmy závislé na exportu neobejdou. Na domácím trhu se pak budou moci jen stěží účastnit aukcí vyhlašovaných státními energetickými podniky.

„Pomůže to eliminovat nadbytečné kapacity v sektoru,“ uvedl Ťien Sie, provozní ředitel předního čínského výrobce fotovoltaických článků JA Solar. Dodal, že seznam bude ministerstvo obnovovat každých 12 měsíců.

Likvidace konkurentů

Čínský solární průmysl svým levným vývozem prudce snížil ceny solárních zařízení v západním světě a odstranil tím řadu evropských a amerických konkurentů. Od loňského roku však sektor naráží na problémy, zejména kvůli propadu poptávky v Evropě. Levný vývoz z Číny navíc přiměl USA a Evropskou unii k odvetě v podobě zavedení antidumpingových cel.

V letošním roce tento tlak nevydržely ani někteří přední čínští výrobci jako Suntech, jehož hlavní divize vyhlásila bankrot. Středně velcí výrobci se drží nad vodou jen díky podpoře Pekingu.

Výroba solárních panelů v Číně vzrostla v letech 2009-2011 na čtyřnásobek a její objem přesáhl celou světovou poptávku. Čínští producenti využili prudké expanze solární energetiky, kterou vlády v západním světě štědře podporovaly z peněz spotřebitelů. Kvůli dopadům globální finanční krizi a dluhové krize v eurozóně však evropské vlády podpory výrazně omezily.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery