Čína spustila největší plovoucí solární elektrárnu na světě | E15.cz

Čína spustila největší plovoucí solární elektrárnu na světě

Jiří Černý - VTM.cz

Plovoucí solární elektrárna, kterou v Číně postavila společnost Sungrow, byla úspěšně napojena na síť Huinan. Je největší svého typu na světě. 

Tato obří 40 MW elektrárna se nachází na místě, kde se dříve těžilo uhlí a po nějaké době zde v důsledku propadu země vzniklo jezero. Jeho voda je ovšem mineralizovaná, takže jí v podstatě k ničemu nelze použít.

Plovoucí solární elektrárny mají hned několik výhod – nezabírají místo v hustě osídlených oblastech, voda celý systém přirozeně ochlazuje atd. Fotovoltaické panely jsou samozřejmě přizpůsobeny fungování ve vlhkých podmínkách.

Elektroda inspirovaná kapradím otevírá nové možnosti v oblasti skladování solární energie

Jistou ironií je, že právě Čína byla všeobecně pokládána za největšího znečišťovatele ovzduší na světě. V roce 2014 se ale vůbec poprvé odhodlala uzavřít smlouvu o snížení emisí skleníkových plynů (se Spojenými státy americkými). Tento akt mnozí považovali za nejvýznamnější bilaterální klimatickou dohodu všech dob.

Nyní je tato země pro změnu označována za „světového lídra v oblasti přijímání obnovitelných zdrojů energie“ a realizuje se v ní řada tematicky zajímavých projektů. Za zmínku stojí například větrná elektrárna Ťiou-čchüan v poušti Gobi, která by po svém dokončení měla mít desetinásobně větší výkon než náš Temelín.

Připomeňte si Tatru Prezident. Nástupce legendární šestsettřináctky, který zůstal osamocen

Autor: Jiří Černý - VTM.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!