Čína spustila největší plovoucí solární elektrárnu na světě

plovoucí solární elektrárna - ilustrační foto

plovoucí solární elektrárna - ilustrační foto Zdroj: Renewable Energy College

plovoucí solární elektrárna - ilustrační foto
solární elektrárna - ilustrační foto
solární elektrárna - ilustrační foto
solární energie
5
Fotogalerie

Plovoucí solární elektrárna, kterou v Číně postavila společnost Sungrow, byla úspěšně napojena na síť Huinan. Je největší svého typu na světě. 

Tato obří 40 MW elektrárna se nachází na místě, kde se dříve těžilo uhlí a po nějaké době zde v důsledku propadu země vzniklo jezero. Jeho voda je ovšem mineralizovaná, takže jí v podstatě k ničemu nelze použít.

Plovoucí solární elektrárny mají hned několik výhod – nezabírají místo v hustě osídlených oblastech, voda celý systém přirozeně ochlazuje atd. Fotovoltaické panely jsou samozřejmě přizpůsobeny fungování ve vlhkých podmínkách.

Jistou ironií je, že právě Čína byla všeobecně pokládána za největšího znečišťovatele ovzduší na světě. V roce 2014 se ale vůbec poprvé odhodlala uzavřít smlouvu o snížení emisí skleníkových plynů (se Spojenými státy americkými). Tento akt mnozí považovali za nejvýznamnější bilaterální klimatickou dohodu všech dob.

Nyní je tato země pro změnu označována za „světového lídra v oblasti přijímání obnovitelných zdrojů energie“ a realizuje se v ní řada tematicky zajímavých projektů. Za zmínku stojí například větrná elektrárna Ťiou-čchüan v poušti Gobi, která by po svém dokončení měla mít desetinásobně větší výkon než náš Temelín.