Číňané usilují o Bang & Olufsen, firma v posledních letech nevydělává

Dánská firma v posledních třech letech nevykázala zisk a v listopadu uvedla, že byla oslovena kvůli případnému převzetí. B&O vyrábí televizory, hudební systémy a reproduktorové soustavy. Vedle kvalitního zvuku a obrazu jsou produkty firmy proslulé netypickým designem.
Firmě se však nedaří najít kupce pro své výrobky, jako televizory za více než 8000 dolarů (193 tisíc korun), protože ceny televizorů s plochou obrazovkou prudce klesly a stále více lidí poslouchá hudbu raději ve svých chytrých telefonech než z domácích hi-fi systémů.
Bang & Olufsen působí od roku 2004 i v Česku. Továrna v Kopřivnici je největší ze všech závodů dánské firmy a spolu s českým vývojovým centrem zaměstnává okolo 400 lidí.
Čtyřleté vazby
Sparkle Roll je distribučním partnerem B&O. Cena za případné převzetí zatím nebyla stanovena. Čínská firma pouze uvedla, že cena bude muset odrážet „výraznou nejistotu“ kolem značky a investici nutnou k expanzi B&O.
B&O se spojila s firmou Sparkle v roce 2012 s cílem zvýšit prodej na čínském trhu. Firma Sparkle se zaměřuje také na distribuci jiných luxusních produktů, jako luxusních aut Bentley a Bugatti, hodinek, doutníků a vína, včetně francouzského vína v ceně 100 tisíc jüanů (371 tisíc Kč) za lahev.
Stejně jako jiné firmy z luxusního odvětví i na Sparkle Roll měly dopad zásahy čínské vlády proti korupci, které prudce snížily její příjmy. Největší akcionář firmy Čchi Ťien-chung je podle čínského listu Hurun 422. nejbohatším Číňanem, uvedla agentura Bloomberg.