Dánsko ruší stavbu větrných parků v moři, vyrábějí příliš drahou elektřinu | E15.cz

Dánsko ruší stavbu větrných parků v moři, vyrábějí příliš drahou elektřinu

Ilustrační foto stavby větrné elektrárny
Ilustrační foto stavby větrné elektrárny
• 
ZDROJ: Eon

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dánská vláda má v úmyslu zrušit plán výstavby pěti větrných elektráren na moři, protože jejich produkce se pro spotřebitele stává příliš drahá. Výroba elektřiny z větru má na celkové produkci elektřiny v Dánsku podíl více než 40 procent, což je světový rekord. Vláda plánovala tento podíl do roku 2020 zvýšit na polovinu.

Vláda odhaduje, že nákup elektřiny z těchto větrných elektráren s celkovou kombinovanou kapacitou 350 megawattů by spotřebitele stál zhruba 70 miliard dánských korun (254,3 miliardy korun).

Ministr energetiky Lars Christian Lilleholt upozornil, že od roku 2012, kdy bylo dosaženo politické dohody o rozvoji obnovitelných zdrojů, se náklady prudce zvýšily. To je podle něj nepřijatelné, protože soukromý sektor a domácnosti již platí za obnovitelné zdroje energie příliš mnoho.

Dotace pro výrobce větrné elektřiny se zvýšily, protože ceny elektřiny od roku 2012 prudce klesly a producenti museli získat více peněz, aby jejich produkce byla zisková. Průměrná cena elektřiny ve Skandinávii se v roce 2015 snížila na 21 eur (570 korun) za megawatthodinu (MWh) z 31 eur za MWh v roce 2012.

Offshore elektrárny mají 25 let
Offshore větrné elektrárny nemají dlouhou historii. První instalace se objevila v roce 1991 právě v Dánsku. Světovým lídrem v odvětví větrné energetiky je Evropa. V instalované kapacitě drží prvenství Velká Británie, druhé je Dánsko, třetí Belgie.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah