Dienstl získal přístup k uhlí za miliardu | E15.cz

Dienstl získal přístup k uhlí za miliardu

ilustrační foto, rypadlo, Most
ilustrační foto, rypadlo, Most
• 
ZDROJ: CTK

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Severní energetická, již spoluvlastní podnikatel Jan Dienstl, má volnou cestu k milionu tun hnědého uhlí v bočních svazích lomu ČSA. Hlubinnou těžbu povolil Obvodní báňský úřad v Mostě, a protože se proti verdiktu nikdo neodvolal, platí od 1. srpna. „Dobývání zbytkových zásob v bočních svazích lomu ČSA by mělo být zahájeno do konce tohoto roku,“ řekla mluvčí těžařské firmy Gabriela Sáričková-Benešová.

Uhlí by mohlo mít hodnotu až miliardu korun. Na tolik společnost ve výroční zprávě za rok 2012 odhadla cenu milionu tun svého uhlí pro loňské zásobování elektrárny Chvaletice, kterou před rokem koupila.

Zásoby se nacházejí v ochranných pilířích lomu ČSA, které chrání zámek Jezeří a obec Černice. Proto musí Severní energetická využít hlubinnou metodu. Těžba potrvá zhruba pět let. „Ročně budeme těžit přibližně 200 tisíc tun,“ dodala Benešová. Podzemní chodby musí zůstat před liniemi těžebních limitů, ujišťuje mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek. Těžaři se také musí zastavit 300 metrů před ochranným pásmem Černic.

Přístup k menšímu množství uhlí

Množství uhlí, k němuž firma nyní získala přístup, je výrazně menší, než o kterém hovořil Dienstl loni na jaře, kdy o povolení těžby požádal. V ochranných pilířích je podle něj 70 milionů tun uhlí. Zvolenou metodou by se dala dostat na povrch třetina. Uhlí firma potřebuje pro svou elektrárnu Chvaletice. Díky jejímu pořízení dává ekonomický smysl i nákladná hlubinná těžba.

Pokud by Severní energetická chtěla v těžbě v bočních svazích pokračovat i po vytěžení jednoho milionu tun, které deklarovala v plánu otvírky, přípravy a dobývání, bude muset podle Machka z Českého báňského úřadu požádat o další povolení hornické činnosti.

V šachtách najdou práci horníci z utlumovaného hlubinného dolu Centrum, který patří také Severní energetické. „Letos by zde mělo začít pracovat prvních 20 procent stávajících zaměstnanců dolu Centrum. Ten je stále provozován podle platného plánu likvidace s předpokládaným ukončením těžby v roce 2015,“ říká Benešová.

Hlubinná těžba se zatím nijak neprojeví na době životnosti lomu ČSA. „Těžba na hlavní porubní frontě bude probíhat podle útlumového programu a bez rozhodnutí o limitech by měla skončit kolem roku 2022,“ vysvětluje Benešová. Roční objem povrchové těžby se bude pohybovat mezi 2,5 až třemi miliony tun. Uhlí z bočních svahů by tento objem mělo v příštích letech navýšit o zhruba sedm procent.

:

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.