Dochází frakování dech? Velký americký těžař zavírá vrty

Whiting Petroleum Corp ze Severní Dakoty oznámila přerušení veškeré těžby frakováním. Zároveň uvedla, že její investice letos klesnou o 80 procent. Jde o zatím nerozsáhlejší úsporný program některého z amerických těžařů z ropných břidlic.
Firma těžbu zastaví 1. dubna a většina z jejího letošního rozpočtu ve výši 500 milionů dolarů padne na zakonzervování vrtů. „Jsme přesvědčeni, že tato konzervativní strategie nám pomůže udržet hotovost a vytvoří nám lepší pozici až začnou ceny ropy opět růst,“ uvedl šéf Whiting Petroleum Jim Volker.
Whiting uvedla, že pro udržitelnost provozu alespoň některých svých vrtů by potřebovala prodávat barel ropy za 40 až 45 dolarů. Cena americké ropy WTI se ale nyní pohybuje jen lehne nad 33 dolary za barel.
Bolestivé změny
V čele snahy OPEC držet těžbu vysoko a uhájit tak svůj tržní podíl stojí Saúdská Arábie. A to navzdory tomu, že ropné království musí kvůli nízkým cenám svého hlavního vývozního artiklu zavádět rozsáhlá úsporná opatření a také prodávat aktiva.
Nařčení z toho, že Rijád svou vysokou těžbou napomáhá poklesu cen, které tak využívá jako nástroj v obchodní válce proti americkým těžařům, tento týden během návštěvy USA důrazně odmítl saúdský ministr ropného průmyslu Alí Nuajmí.
Omezení nízkonákladové produkce na úkor té s vyššími náklady by jen oddálilo nevyhnutelné zúčtování
Zároveň ale varoval těžaře z ropných břidlic, že pokud nesníží náklady, hrozí jim bankrot. „Zní to tvrdě, a bohužel to tak i je, ale je to efektivnější cesta k nalezení nové rovnováhy trhu. Omezení nízkonákladové produkce (Jako té v Saúdské Arábii – pozn. red.) na úkor té s vyššími náklady by jen oddálilo nevyhnutelné zúčtování,“ prohlásil.
Zároveň ale minulý týden už i Saúdové dospěli k závěru, že je na čase zmrazit těžbu ropy na současné úrovni. K návrhu se připojily i Rusko, Venezuela a Katar, například Írán ale reagoval prohlášením, že omezení těžby ropy z jeho pohledu nedává smysl.