Dvě třetiny firem by po snížení pobídek v ČR už neinvestovaly | E15.cz

Dvě třetiny firem by po snížení pobídek v ČR už neinvestovaly

CzechInvest
CzechInvest
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud by byla snížena podpora investic ze současných 40 procent na 25 procent, jak navrhuje Evropská komise, dvě třetiny firem by již do nových či stávajících projektů v České republice neinvestovaly. Vyplývá to z průzkumu agentury CzechInvest.

Česko se změnou nesouhlasí, stejně jako některé další členské státy EU. Ministerstvo průmyslu a obchodu o návrhu s EK vyjednává.

Průzkumu se zúčastnilo celkem 58 velkých zahraničních i tuzemských firem, z nichž 26 procent odpovědělo, že by investici při veřejné podpoře v maximální výši 25 procent uznatelných nákladů nerealizovalo. Dalších 12 procent se přiklonilo k odpovědi „spíše ne“. „Pokud by i tak v ČR investovaly, mohla by změna ovlivnit míru a rozsah investic, tedy i počet nově vytvořených pracovních míst,“ dodala agentura.

Podle ředitele sekce fondů EU ministerstva průmyslu a obchodu Petra Očka, který je zároveň pověřen řízením agentury CzechInvest, má Česko už nyní míru veřejné podpory nejnižší v rámci visegrádské čtyřky. „Omezení podpory by však v důsledku nesnížilo konkurenceschopnost pouze České republiky, ale celé Evropské unie,“ upozornil.

Podle Jana Linharta z české pobočky poradenské firmy KPMG by dopad pocítily regiony nejvíce postižené špatnou ekonomickou situací. „Lze si jen obtížně představit investora, který by bez investičních pobídek svou výrobní základnu umístil v regionech s vysokou nezaměstnaností, špatnou infrastrukturou a podprůměrnou úrovní kvalifikace pracovní síly,“ míní Linhart.

Pobídky, které Česká republika nabízí investorům, loni přilákaly 48 firem, což je nejvíc od finanční krize v roce 2008. Investiční záměry v hodnotě 20 miliard korun pomohou vytvořit 5500 nových pracovních míst. Investiční pobídky využívají v Česku hlavně velké podniky.

Zájem investorů povzbudila změna pravidel pro čerpání daňových výhod. Na novelu zákona o investičních pobídkách, která je účinná od července 2012, si počkaly například Škoda Auto, Saar Gummi Czech, Třinecké železárny a Jotun Powder Coatings. Novela zákona například prodloužila lhůtu na čerpání slevy z daně z příjmu na deset let.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.