Ryanair ve válce s Orbánem, Evropa řeší mimořádné daně | e15.cz
Štítek Premium

Evropští politici se přou o mimořádné daně, Orbán kvůli nim válčí s Ryanairem

Pavla Palaščáková

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Hospodářské turbulence vyvolané pandemií a válkou na Ukrajině oživily v Evropě myšlenku mimořádných a sektorových daní. A s ní i diskuzi, zda je v konečném důsledku nezaplatí spotřebitelé, ačkoli jim zvýšené příjmy států mají sloužit jako pomoc v době vysoké inflace. Debaty o vyšším zdanění se týkají především energetických firem. V Británii se kvůli němu vyostřily pře uvnitř konzervativní strany. Maďarský premiér Viktor Orbán však zatížil mimořádnými odvody i další odvětví – banky a telekomunikační či letecké společnosti. Irský přepravce Ryanair však odmítá krok přijmout a účtuje daň zákazníkům v cenách letenek.

Vysoké ceny elektřiny, plynu a pohonných hmot, které dopadají na firmy a domácnosti a prodražují zboží a služby, přivedly řadu politiků napříč Evropou k myšlence vyššího zdanění energetických společností.

„Toto je velmi jasný okamžik pro mimořádnou daň, protože existuje průmysl, který jednoznačně vytváří nadnormální zisky v době, kdy obyčejní lidé, spotřebitelé tohoto odvětví, čelí velmi vysokým nákladům,“ řekl Deutsche Welle Alex Cobham z britského uskupení aktivistů za daňovou spravedlnost Tax Justice Network. Takovéto jednorázové přerozdělení nadměrného zisku podle něj dává smysl.

Spor o Slovnaft

K danění nadměrného zisku už přistoupily Británie, Itálie, Rumunsko či Řecko. Německo se k tomu staví obezřetně, podle šéfa financí Christiana Lindnera

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah