Češka: Vyhovuje hodit špínu na každého, kdo se kolem OKD ochomýtl | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Exšéf FNM Češka ke kauze OKD: Jako kdyby leteckou nehodu vyšetřovali experti na sajdkáry

Hana Filipová

Hana Filipová

Kauza OKD v týdnu opět ožila. Sněmovní vyšetřovací komise rozhodla, že podá v souvislosti s někdejší privatizací těžební společnosti OKD trestní oznámení na několik osob. Zmíněn byl i bývalý šéf Fondu národního majetku Roman Češka. „Závěry komise mne nepřekvapují. Když jsem byl před komisí vypovídat, bylo zřejmé, že o privatizaci neví nikdo z jejích členů vůbec nic. Je to stejné, jako kdyby leteckou nehodu vyšetřovali experti na dětské sajdkáry,“ říká v rozhovoru pro E15.cz Češka.

Před komisí jste vypovídal. Jak to probíhalo?

Cítil jsem se spíš jako školitel žáků základní školy, který musel vysvětlovat naprosto základní privatizační reálie a základní vazby mezi privatizačními institucemi. Ale ukazuje se, že aby lidé, kteří privatizaci nezažili a nic o ní neví, mohli přijímat smysluplné závěry, potřebovali by školení podstatně zevrubnější. K tomu zjevně nemají chuť ani ochotu, protože o pravdu jim nejde. Mají své politické cíle a k těm od počátku jednání komise směřovala.   

Byla privatizace OKD z vašeho pohledu v pořádku? 

Mám ve věci OKD naprosto čisté svědomí. Na rozhodování o privatizaci jsem se nepodílel. O způsobu privatizace, včetně záměru snížit základní jmění na úkor Fondu národního majetku, bylo rozhodnuto v originálním privatizačním projektu ještě před kuponovou privatizací. Další kroky Fondu národního majetku byly jen realizací rozhodnutí, které dělala ministerstva a vláda, včetně toho, že výkon vlastnických práv k akciím OKD byl smluvně převeden z Fondu národního majetku na Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Komise k OKD podá trestní oznámení na čtyři bývalé ministry i podnikatele Bakalu

Budete kvůli informacím zvěřejněným komisí, případně dalšímu vyšetřování, podnikat nějaké právní kroky?

Z vyšetřování strach skutečně nemám. Koneckonců již delší dobu probíhá, protože jsem v této věci na policii již vysvětlení podával. Věřím, že policie bude kompetentnější než poslanci, a zjistí si alespoň základní skutečnosti, včetně toho, že posuzované jednání probíhalo již tak dávno, že být předmětem trestního stíhání ani být nemůže.

Dovedete si představit obhájení důvodu, který uvádí v tuto chvíli komise - tedy že jde ve vašem případě o podezření z porušování povinností při správě cizího majetku?

Co se týká samotné privatizace, jistě by bylo možné volit zpětně jiná řešení, z dnešního pohledu správnější. To ale platí o většině lidského konání. Ne nadarmo se říká, že po bitvě je každý generál.

Finanční úřad musel vrátit desítky milionů korun do OKD

Existuje varianta, jak tvrdí komise, že vložení bytového fondu do OKD nemělo oporu v tehdejších zákonech? To by znamenalo, že bytový fond je stále v majetku státu...

O bytovém fondu OKD nevím zhola nic. Poprvé jsem o něm slyšel až z médií, proto tuto věc nechci komentovat či obhajovat. Nicméně jsem přesvědčen, že šlo o stejný majetek, jaký byl běžně privatizován, a nic nebránilo, aby ho zakladatelské ministerstvo do majetku akciové společnosti vložilo.

Jaká je v celé kauze OKD role nynějšího prezidenta Miloše Zemana? O majoritu stát přišel v době, kdy byl premiérem.

Co se týká role Miloše Zemana, ani k tomu již nemám co říct nového. Jsem přesvědčen, že věděl, že neprodává minoritní podíl zahraničnímu investorovi, ale jde na ruku panu Koláčkovi a spol., kteří OKD ovládli s porušením platných zákonů. Jestli něco bylo v privatizaci špatně, tak právě toto. Komisi ale nevyhovuje zacílit případné vyšetřování jednoznačně tímto směrem, protože členové komise mají své politické cíle, a víc jim vyhovuje hodit špínu na každého, kdo se kdy kolem OKD ochomýtl. Taková ČSSD koneckonců neusilovala v rámci komise o nic jiného, než rozmatlat odpovědnost do období před touto politováníhodnou částí privatizace, kterou měla plně pod taktovkou.

OKD se připravuje na prodloužení těžby ve dvou dolech
 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!