Firmy nestíhají pokrývat poptávku po měřidlech spotřeby tepla | E15.cz

Firmy nestíhají pokrývat poptávku po měřidlech spotřeby tepla

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Firmy instalující měřidla spotřeby tepla nestíhají pokrývat poptávku. Podle zákona musí být do konce roku instalována měřidla ve všech budovách, kde se rozúčtovávají náklady na dodávku tepla mezi nájemníky. Povinnost zavádí zákon o hospodaření s energií z roku 2012 a stvrdila ji vyhláška, kterou ministerstvo průmyslu (MPO) vydalo v pátek. Vyhlášku kritizují pražská bytová družstva spojená v Družstevním marketingovém sdružení.

Podle firem jsou viníkem časového presu mimo jiné bytová družstva, která s instalováním měřidel právě na tuto vyhlášku čekala. MPO i některé firmy tvrdí, že zbytečně, její obsah se prý dal předpokládat.

„Vlastníci bytů nebo majitelé domů to nechali na poslední chvíli, takže teď se finišuje prakticky dva měsíce před koncem roku,“ řekl Karel Vlach, obchodní ředitel společnosti Enbra, která se instalací měřidel tepla zabývá. MPO podle něj mohlo vydat vyhlášku dříve, nicméně se čekalo, že žádné zásadní změny nepřinese. „Dá se říct, že někteří lidé mohli čekat až vyjde, ale je to spíš výmluva,“ uvedl Vlach.

„Plánujeme lednové a dokonce už i únorové termíny,“ řekl Radek Dalibaba z firmy Inmes. Souhlasí s tím, že situaci způsobili vlastníci, kteří nechali instalaci na poslední chvíli. Například Enbra proto sepisuje smlouvu se zájemci, kterým nebude moci do konce roku vyhovět, aby byli krytí před případnými sankcemi. Ty mohou podle zákona pro fyzickou osobu činit až 50 tisíc korun. „Máme zprávy, že v případě, že dojde k nějaké kontrole, by to mělo být dostačující,“ dodal Vlach.

Změna narazila na odpor některých bytových družstev

Některá bytová družstva s povinnou instalací měřičů tepla nesouhlasí. „Přijaté řešení vede k neopodstatněnému zvýšení nákladů pro uživatele bytů,“ sdělili představitelé Družstevního marketingového sdružení ČR, které spojuje deset velkých pražských bytových družstev. Příslušná evropská směrnice podle sdružení nechává volbu způsobu měření na uživatelích bytů. „Vyzýváme MPO k doložení důvodů odchýlení se od dikce směrnice,“ uvedli zástupci sdružení.

Kontrolu měřidel v Česku provádí Státní energetická inspekce (SEI). Její ředitel Pavel Gebauer řekl, že u záležitosti týkající se vytápění inspekce kontroluje hlavně na podání, tj. z popudu samotných lidí.

„Pokud se jedná o nové povinnosti, SEI se snaží chovat jako orgán, který neukládá pokuty, ale naopak vyzývá k nápravě,“ řekl Gebauer. Uvedl, že inspekce ukládá sankce pouze za dlouhodobé porušování některých povinností. Přesnou statistiku o tom, kolik ještě zbývá osadit měřidel, MPO ani SEI nevede.

Prováděcí předpisy pro měření spotřeby tepla jsou v platnosti

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah