Folie z Fatry otestovalo i mrazivé prostředí Antarktidy. Nahlédněte do továrny v Napajedlech | E15.cz

Folie z Fatry otestovalo i mrazivé prostředí Antarktidy. Nahlédněte do továrny v Napajedlech

Jan Stuchlík

Jan Stuchlík

Před 82 lety vznikl na břehu řeky Moravy místo cukrovaru první zpracovatel plastů v Československu. Na popud ministerstva obrany ho založil koncern Baťa jako výrobce plynových masek. Během čtyř let firma s plynovými maskami ovládal evropský trh. Dnes Fatra dominuje českému trhu se stavebními foliemi a podlahovými krytinami. V Evropě je v tomto oboru trojkou. 

Snad nejznámějšími výrobky Fatry z moravských Napajedel zůstávají plastové nafukovací hračky. Jejich téměř ruční výroba je ovšem pro plastikářského výrobce dnes jen okrajovým byznysem. Od hraček se už dávno posunula k produkci stavebních folií a podlahových krytin, které tvoří polovinu téměř čtyřmiliardových tržeb firmy.

„Jsme také významný dodavatel plastových výrobků pro řetězec IKEA. Jejich plastové boxy, podložky a další výrobky děláme my,“ říká generální ředitel Fatry Pavel Čechmánek. IKEA využívá i moravské hydroizolační fólie. Uplatnily se třeba při rekonstrukcích prodejen švédského řetězce v Rusku.

Fatra má dva závody. Z Napajedel pochází zhruba 70 procent produkce, především stavební folie, podlahové krytiny, ale také paropropustné fólie, které se používají mimo jiné jako vnější vrstva dětských plen. V nedaleké Chropyni má Fatra linku na výrobu fólií z orientovaného polyetylénu. V nich jsou balené například čokoládové bonbony.

 

Fatra Napajedla opět utrží přes tři miliardy, obrat má ještě zvýšit velká investice

Mezi hlavní trendy ve výrobě podlahových krytin v poslední době patří přechod k podlahám z vinylových dílců. Ty mohou být buď lepené, nebo se spojují pomocí zámečků podobně jako plovoucí podlahy.

„Je to celosvětový trend. Museli jsme vymyslet, jak zajistit, aby vinylové dílce byly stabilní a nepodléhaly teplotní roztažnosti. Do dílců jsme proto jako jednu z vrstev začali přidávat skelné rouno, aby mezi nimi časem nevznikaly spáry,“ říká Dušan Uher, obchodní ředitel Fatry.

Některé fólie Fatra otestovala i v drsných podmínkách Antarktidy. Byly tam vystaveny větru o rychlosti až 150 kilometrů za hodinu, který vzduchem žene směs ledu a písku. Teploty se střídají od více než mínus třiceti do plus deseti stupňů.

Kvůli ozonové díře byly folie vystavené i vyššímu působení ultrafialového záření. Výsledky ukazují, že ani po dlouhodobém působení tohoto prostředí fólie neztratily své původní vlastnosti.

Cena Czech Grand Design patří značce Fatra

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!