GE podepsalo investiční smlouvu s vládou | E15.cz

GE postaví v Česku továrnu na letecké motory, vláda podepsala s firmou investiční smlouvu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Vláda dnes podepsala investiční smlouvu se společností General Electric (GE). Americká firma v Česku postaví závod pro vývoj, testování a výrobu turbovrtulových motorů. Podle informací výše investice do závodu dosáhne minimálně 50 milionů eur (1,35 miliardy korun). 

Podle generálního ředitele CzechInvestu Karla Kučery je podíl investic firmy do vývoje motoru v ČR z celkové částky 350 milionů dolarů obchodním tajemstvím. "Jisté je, že všechny kapitálové investice, to znamená budovy, stroje a hmotný majetek, budou v Česku," řekl ředitel CzechInvestu Karel Kučera. 

Do vývoje nového motoru GE v evropských závodech investuje celkem 400 milionů dolarů (9,8 miliardy korun), významnou část z toho v České republice. Celková výše investice v Česku tak bude nižší než původně uváděných téměř deset miliard korun.

Místo, kde nové centrum vyroste, společnost vybere do poloviny příštího roku. Závod by měl zahájit výrobu turbovrtulových motorů v roce 2022, při plné výrobní kapacitě bude vyrábět více než 400 motorů ročně. Dohodu dnes podepsali ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD), ředitel CzechInvestu a viceprezident GE International John Rice.

"Investice je výsledkem dlouhodobé strategie a spolupráce mezi společností GE a Czechinvestem s cílem podpořit rozvoj klíčových high-tech oborů v Česku. Vytvoří stovky lokálních pracovních míst, posílí naše regionální kapacity a vylepší naši globální výrobní síť," uvedl viceprezident společnosti GE John Rice.

Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) jde o zlom v lákání zahraničních investic do Česka. Vláda se chce zaměřit na podobné projekty, které dávají dobře placenou práci a mají vysokou přidanou hodnotu, dodal.

Významný krok

"Udělali jsme významný krok k tomu, abychom oslabili charakter montovny a zajistili, že tady v Česku i do budoucna budou vytvářeny kvalifikované a velmi dobře placené pracovní příležitosti," uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

GE Aviation v Česku vytvoří v nové centrále 500 nových pracovních míst a zdvojnásobí tak počet svých zaměstnanců v České republice. Sto z těchto míst už vzniká letos pro podporu vývoje nového motoru ATP pro jednomotorový letoun Cessna Denali.

Vše o GE Aviation si přečtěte zde

Letoun bude mít s novým motorem dolet okolo tří tisíc kilometrů a bude dosahovat rychlosti přes 520 km/h. "Přes 80 procent našich dodavatelů pro motory řady H je z České republiky. Můžete tak očekávat, že budeme pokračovat v rozšiřování dodavatelské základny zde," dodal prezident GE Aviation Czech Norman E. Baker.

GE může zažádat o investiční pobídku určenou na stavbu nového závodu maximálně do 25 procent uznatelných nákladů.

Vláda znění smlouvy schválila v létě. Usnesení počítá mimo jiné s tím, že stát v souvislosti s investicí GE uvolní v letech 2016 až 2018 téměř dvě miliardy korun na financování přípravy vývoje nových turbovrtulových motorů pro České vysoké učení technické v Praze. Škola chce s americkým průmyslovým konglomerátem spolupracovat. V případě, že bude v roce 2017 financování zcela zajištěno z fondů EU, budou peníze vráceny do státního rozpočtu.

General Electric je největší americký průmyslový konglomerát a z hlediska tržní kapitalizace patří mezi tři největší společnosti na světě. Soustřeďuje se zejména na dopravní technologie, ropu a zemní plyn, finanční služby, energetiku, letectví, zdravotnictví i farmaceutický a strojírenský průmysl. Založen byl v roce 1892, pobočky má ve 170 zemích a zaměstnává přes 300 tisíc lidí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah