Indie buduje největší solární park na světě, část elektřiny pošle do Tichomoří | E15.cz

Indie buduje největší solární park na světě, část elektřiny pošle do Tichomoří

Indie buduje největší solární park na světě, část elektřiny pošle do Tichomoří
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: Brookhaven via Flickr

pav

Největší solární elektrárna na světě by měla v příštích 18 měsících vzniknout ve státě Madhjapradéš ve střední Indii. Zařízení, které vznikne uprostřed pustého území distriktu Rewa, by mělo mít kapacitu 750 megawattů. Chystaný projekt se tak s přehledem dostane na první místo v tabulce největších solárních parků světa.

Projekt s názvem Rewa Ultra Mega Solar je společné dílo Solar Energy Corporation of India a soukromé společnosti MP Urja Vikas Nigam. Obě strany mají v projektu padesátiprocentní podíl. Podle slov ministra Shulky by měla být elektrárna spuštěna v březnu 2017.

„Globální vyběrová řízení na provozovatele obří solární stavby na ploše 1500 hektarů by měla být vyhlášena v nejbližší době,“ uvedl ministr energetiky státu Madhjapradéš Rajendra Shukla.

Zrovna minulý týden byla v západoindickém městě Kóčin oznámena rekonstrukce tamního mezinárodního letiště tak, aby bylo napájeno stoprocentně pouze solární energií. V květnu 2016 by se měl provoz letiště rozběhnout právě díky více než 46 tisícům solárních panelů

Oba zmíněné projekty patří do širšího plánu, který by měl posunout celou Indii blíže k využívání obnovitelných zdrojů - cílem je vytvořit takovou soustavu, která by do roku 2022 generovala 175 tisíc megwattů ze zelené energie

Elektřina do Tichomoří
Indie bude část elektřiny posílat do Tichomoří. O víkendu se představitelé a delegáti 14 tichomořských států setkali v severoindickém státě Rádžastán na summitu, na kterém indický premiér Narendra Modí slíbil zajistit ostrovním národům dostatek sluneční energie k osvětlení tisíců domácností. Indie jim tak chce pomoci v boji proti změně klimatu, uvedl web ScienceAlert.com.
„Zavazujeme se poskytnout solární elektrifikaci pro 2800 domů, to znamená 200 domů v každé z tichomořských zemí. Přepočteno na fosilní paliva ušetří státy kerosin za zhruba milion dolarů,“ prohlásil Modí.

Autor: pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!