Jan Stuchlík: Tvrdá obrana | E15.cz

Jan Stuchlík: Tvrdá obrana

Jan Stuchlík, zápisník
Jan Stuchlík, zápisník
• 
ZDROJ: E15
Jan Stuchlík

Jan Stuchlík

Evropským ocelářům se tahle americká munice určitě bude hodit. Loni v červenci si američtí oceláři stěžovali na neférově levný dovoz zastudena válcované oceli z Číny. Používají ji třeba automobilky. Letos v únoru americké ministerstvo obchodu vyměřilo na čínskou ocel předběžné antidumpingové clo 265,79 procenta. Toto úterý ministerstvo výši cla potvrdilo a přihodilo k němu ještě clo 256,44 procenta, které má dorovnat nedovolené subvence pro čínské oceláře.

Dohromady zdraží čínské plechy v USA více než pětkrát. Číňané se už proti verdiktu ohradili a zároveň oznámili, že třeba daňové zvýhodnění exportu oceli zachovají.

A teď zpátky do Evropy, kde se oceláři bouří proti možnosti, že by Brusel ustoupil od stávající tvrdší ochrany před čínským dumpingem. I když se ve srovnání s USA o tvrdosti příliš mluvit nedá. Evropská komise začala řešit podobnou stížnost jako Američané loni v květnu.

Letos v únoru stanovila výši dumpingu pro jednotlivé vývozce na 52,7 až 59,1 procenta.
Tedy pětkrát níže než Washington. Jenže Brusel také spočítal, že Číňany způsobená škoda na evropském trhu dosahuje jen 13,8 až 16 procent. A tak provizorní sankční clo stanovil na této nižší úrovni. Jinými slovy Evropa svůj trh chrání 31krát hůř než Spojené státy. Těžko bude Brusel ve světle americké tvrdosti oceláře přesvědčovat, že je před nekalou konkurencí z Číny ochrání.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.