Japonsko plánuje těžit plyn z ledových krystalů v moři | e15.cz

Japonsko plánuje těžit plyn z ledových krystalů v moři

Sonda plyn - ilustrační foto
Sonda plyn - ilustrační foto
• 

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Japonsko chce snížit svoji energetickou závislost – velké naděje proto vkládá do nové technologie na těžbu plynu. Tamní státní energetická společnost Japan Oil, Gas and Metals National Corp (JOGMEC) začne od poloviny února připravovat u japonského východního pobřeží dobývání metanu z hydrátů, ložisek plynu u mořského dna ve formě ledových krystalů. Odhaduje se, že světové zásoby metan hydrátu až desetinásobně přesahují celkové zemské zásoby fosilních zdrojů.

Japonsko, které je téměř zcela závislé na dovozu energetických surovin, je průkopníkem snah o využití potenciálně obrovského zdroje energie. Do roku 2001 investovalo do rozvoje technologií pro těžbu metanu hydrátu stovky milionů dolarů a chce tento program dovést do komerčního využití do roku 2018. Aktuálně plánovaná zkušební těžba by měla začít v prvním čtvrtletí příštího roku, sdělila společnost JOGMEC.

Tento alternativní energetický zdroj se zkoumá i v USA, Kanadě, Norsku, Indii a Číně. Nejdostupnější ložiska metan hydrátu se nacházejí kolem pobřeží a těsně pod permafrostem, věčně zmrzlou půdou v Arktidě.

Výzkumná japonská studie podle agentury Reuters odhadla, že jen v oblasti mořského příkopu Nankai jihovýchodně od hlavního ostrova Honšú existuje nejméně 1,1 bilionu krychlových metrů plynu. To by odpovídalo zhruba 12 letům japonské spotřeby.

Očekávaná naleziště metanu z hydrátů v Japonsku a ve světě

Očekávaná naleziště metanu z hydrátů v Japonsku a ve světěAutor: jogmec.go.jp
Zdroj: jogmec.go.jp

Japonsko chce metan hydrát depresurizovat a změnit jej tím v běžný metan. To by měla být efektivnější metoda než přeměna pomocí horké vody, kterou Japonsko úspěšně testovalo už v roce 2002. V roce 2008 JOGMEC jako první úspěšně předvedla těžbu metanu hydrátu z kanadského permafrostu pomocí depresurizace.

Japonsko je největším světovým dovozcem zkapalněného zemního plynu. Vidina rozsáhlých domácích zásob suroviny získala na naléhavosti po loňské jaderné krizi, která vedla k prudkému růstu dovozu plynu do země.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery