Japonsko plánuje těžit plyn z ledových krystalů v moři

Japonsko, které je téměř zcela závislé na dovozu energetických surovin, je průkopníkem snah o využití potenciálně obrovského zdroje energie. Do roku 2001 investovalo do rozvoje technologií pro těžbu metanu hydrátu stovky milionů dolarů a chce tento program dovést do komerčního využití do roku 2018. Aktuálně plánovaná zkušební těžba by měla začít v prvním čtvrtletí příštího roku, sdělila společnost JOGMEC.
Tento alternativní energetický zdroj se zkoumá i v USA, Kanadě, Norsku, Indii a Číně. Nejdostupnější ložiska metan hydrátu se nacházejí kolem pobřeží a těsně pod permafrostem, věčně zmrzlou půdou v Arktidě.
Výzkumná japonská studie podle agentury Reuters odhadla, že jen v oblasti mořského příkopu Nankai jihovýchodně od hlavního ostrova Honšú existuje nejméně 1,1 bilionu krychlových metrů plynu. To by odpovídalo zhruba 12 letům japonské spotřeby.
Očekávaná naleziště metanu z hydrátů v Japonsku a ve světě
Japonsko chce metan hydrát depresurizovat a změnit jej tím v běžný metan. To by měla být efektivnější metoda než přeměna pomocí horké vody, kterou Japonsko úspěšně testovalo už v roce 2002. V roce 2008 JOGMEC jako první úspěšně předvedla těžbu metanu hydrátu z kanadského permafrostu pomocí depresurizace.
Japonsko je největším světovým dovozcem zkapalněného zemního plynu. Vidina rozsáhlých domácích zásob suroviny získala na naléhavosti po loňské jaderné krizi, která vedla k prudkému růstu dovozu plynu do země.