Kofola loni zvýšila tržby o 4,5 procenta na 7,945 miliardy korun
Mluvčí uvedla, že největší vliv na hospodářské výsledky měly pokračující růst cen surovin, velmi tvrdý konkurenční trh, ale i nestabilní situace v eurozóně. Mezi položkami, které mají největší vliv na zvyšující se ceny nealko nápojů, jsou ropa a polotovary pro výrobu PET lahví, cukr, isoglukóza a ovocné koncentráty.
Podle generálního ředitele Kofoly Jannise Samarase, který nedávno zvítězil v soutěži o podnikatele roku České republiky, znamenal rok 2011 pro Kofolu jednu z nejtěžších zkoušek v historii. Hospodářský výsledek ale podle něj ukazuje, že Kofola je zdravou a efektivní firmou. „Očekávám, že rok 2012 nebude jiný. Eurozóna bude procházet důležitou zkouškou, důvěra spotřebitelů tomu bude jistě odpovídat, ceny surovin pravděpodobně porostou, jednání s řetězci o obchodních podmínkách budou nadále velmi obtížná,“ uvedl Samaras s tím, že Kofola bude pokračovat v efektivním řízení nákladů, inovacích a investicích do zdravějších nápojů.
V těchto dnech uvádí Kofola na trh svůj první produkt pro děti do tří let a nastávající maminky, Kojeneckou vodu Rajec. „V segmentu neochucených vod jsou kojenecké vody v Česku zastoupeny pouhými 2,4 procenta. Oproti tomu třeba na Slovensku je to 7,2 procenta, tedy třikrát tolik. V této kategorii vidíme příležitost pro silný růst,“ uvedl marketingový ředitel Kofoly Jiří Vlasák.
V loňském roce Kofola koupila společnost Pinelli, která vyrábí energetické nápoje Semtex a Erektus. Také zprovoznila novou linku na nápoje bez konzervantů v Mnichově Hradišti. Společnost Kofola je součástí stejnojmenné skupiny Kofola sídlící v Polsku. Skupina působí kromě Česka ještě v Rusku a na Slovensku. Mezi její nejvýznamnější značky patří Kofola, Rajec, Vinea, Hoop Cola, Jupí, Jupík nebo Paola.
Skupina Kofola zaměstnává kolem 2000 lidí, v Česku jich je zhruba 700. Zaměstnanci pracují v sedmi výrobních závodech, z nichž dva jsou v České republice, jeden na Slovensku, tři v Polsku a jeden v Rusku.