Lockheed Martin prý brzy koupí firmu Sikorsky. Za osm miliard dolarů | E15.cz

Lockheed Martin prý brzy koupí firmu Sikorsky. Za osm miliard dolarů

vrtulník Sikorsky CH-124 Sea King,
vrtulník Sikorsky CH-124 Sea King,
• 
ZDROJ: FOX 52, Free licence, wikimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká zbrojovka Lockheed Martin je v pokročilé fázi jednání s firmou United Technologies o koupi její divize výroby helikoptér Sikorsky Aircraft. Hodnota transakce by měla přesáhnout osm miliard dolarů (194,4 miliardy korun) a dokončena by mohla být v příštích dnech. Uvedl to list The Wall Street Journal s odvoláním na informované zdroje.

Při hodnotě nejméně osm miliard dolarů by to byla největší akvizice firmy Lockheed Martin od převzetí společnosti Martin Marietta za zhruba deset miliard před 20 lety. Podle dřívějších zpráv mají o Sikorskyho zájem také společnosti Boeing a Textron.

Firma Sikorsky je známá hlavně svými vrtulníky Black Hawk a patří mezi největší výrobce helikoptér na světě. Vyrábí helikoptéry pro vojenské i civilní účely a podle hodnoty dodávek je největším dodavatelem vrtulníků pro Pentagon.

United Technologies již v březnu uvedla, že zváží další strategické možnosti pro divizi Sikorsky, kterou by chtěla buď prodat nebo oddělit do samostatné skupiny. Později pak dodala, že o budoucnosti divize chce rozhodnout do konce třetího čtvrtletí.

Sikorsky Aircraft
Firma Sikorsky byla založena v roce 1925. Podle příjmů, které loni činily 7,5 miliardy dolarů, je nejmenší divizí United Technologies. Má výrobní a montážní závody v USA a Polsku, v Číně a Turecku pak provozuje výrobní závody formou společného podniku. Předním dodavatelem firmy je také česká společnost Aero Vodochody. Komerční a vojenské helikoptéry firma dodala do 40 zemí světa.

Převzetí by se mohlo stát novým pohonem růstu firmy Lockheed, jejíž příjmy v posledních pěti letech spíše stagnují, protože Pentagon snížil rozpočet a tento výpadek se daří jen částečně vyrovnávat zvýšením vývozu.

Také Sikorsky se však potýká s problémy. Na počátku června oznámil, že zruší 1400 pracovních míst, tedy zhruba 9,2 procenta celkové pracovní síly. Důvodem je propad cen ropy, který snížil poptávku po helikoptérách používaných pro přepravu zaměstnanců na ropné plošiny, a pokles vojenských zakázek. Příjmy z prodeje nevojenským zákazníkům se na celkových příjmech podílejí 30 procenty. Výhled pro dlouhodobý růst firmy je však dobrý, hodnota nevyřízených objednávek nyní činí 40 miliard dolarů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah