Malé 3D tiskárny mají být novou hračkou pro kutily | E15.cz

Malé 3D tiskárny mají být novou hračkou pro kutily

Principem 3D tisku je nanášení jednotlivých vrstev.
Principem 3D tisku je nanášení jednotlivých vrstev.
• 

ČTK

Share on Facebook Messenger

Tuzemští výrobci takzvaných 3D tiskáren se stále víc zaměřují na menší a levnější zařízení. Jejich větší rozšíření do českých domácností by tak mohlo být otázkou několika let. Naopak velké průmyslové společnosti budou asi i nadále odkázány hlavně na zahraniční stroje, jejichž cena je řádově vyšší a snižuje se jen pozvolna.

Stále populárnější 3D tiskárny, umožňující tvorbu objektů podle zadaného modelu, se staly jedním z taháků letošního veletrhu strojírenských technologií For Industry v pražských Letňanech. Výrobci i obchodníci návštěvníkům předvedli princip této technologie založené na přidávání materiálu, na rozdíl od kupříkladu frézování, kdy se surovina odebírá. Zařízení tak dokážou vytvořit součástky požadovaných rozměrů, využívají se v průmyslovém designu, ale i šperkařství či v modelářství.

„Objevují se výrobní firmy malých strojů, malých 3D tiskáren, které zatím pro profesionální využití moc nevidím, minimálně podle toho, co očekávají naši zákazníci,“ uvedl Emil Černý ze společnosti Bibus, která se věnuje profesionálním tiskárnám. Přesto však rozmach menších zařízení do domácností nepovažuje za žádnou science-fiction. „Vývoj ještě bude následovat a na trhu je k tomu potenciál,“ odhadl Černý.

Modelářův sen

Na takovou cílovou skupinu se z českých výrobců zaměřila například firma DO-IT se svou malou tiskárnou Dee Orange. Největší příležitostí této technologie je podle zakladatele Davida Miklase možnost se odlišit. „V Česku máme hodně zastoupenou skupinu kutilů, kteří stále něco vyrábějí a dáte-li jim nástroj, díky němuž vyrobí za noc dílek, který by vyráběli měsíc, nebo by jej nebyli schopni vyrobit vůbec, tak ten rozmach bude daleko rychlejší,“ uvedl s tím, že výraznější zastoupení 3D tiskáren v českých domácnostech očekává do dvou let.

Tipy na dárky pro kutily >>>

O něco méně optimistický je Josef Průša, jenž je jedním z vývojářů z celosvětově otevřeného systému RepRap a představuje jakousi alternativu k rozjíždějícímu se byznysu. Podle něj se tiskárny mezi běžné lidi rozšíří během pěti až deseti let. Stále si prý totiž neumějí představit, jaké možnosti tato technologie skýtá. „To je stejné, jako by vám někdo před dvaceti lety řekl, že budete mít doma normální tiskárnu, tak si poklepete na čelo,“ řekl Průša a jako příklad uvedl australské rančery vzdálené od civilizace, kterým pokud se něco rozbije, sami si to pomocí tiskárny opraví. Jeho velkým plánem je přitom pomoci rozvoji této technologie v zemích třetího světa.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.