Ministerstvo financí nechce manažerům ČEZ vyplatit odměny | E15.cz

Ministerstvo financí nechce manažerům ČEZ vyplatit odměny

Šéf ČEZ Daniel Beneš
Šéf ČEZ Daniel Beneš
• 
ZDROJ: Anna Vackova, E15

ČTK, pav

Share on Facebook Messenger
Členové představenstva a dozorčí rady energetické společnosti ČEZ by letos nemuseli dostat žádné odměny. Plánuje to alespoň ministerstvo financí, které chce příslušný návrh podat na páteční valné hromadě. Tantiémy by tak nebyly vyplaceny poprvé od roku 2001, kdy ČEZ začal vyplácet dividendy akcionářům.

V minulých dvou letech bylo každoročně mezi představenstvo a dozorčí radu rozděleno 25,5 milionu korun. Stejnou částku navrhuje představenstvo k odsouhlasení i tentokrát.

„Logika je zřejmá, firmě klesá ziskovost, musí poměrně razantně šetřit v nákladech. Myslíme se, že v takovéto situaci je adekvátní, aby podíly zisku nebyly vypláceny,“ řekl dnes Petr Blažek, který na ministerstvu působí jako ředitel odboru strategických majetkových účastí. Stát drží ve společnosti zhruba 70 procent akcií.

Babiš: Ani výsledkově lepší firmy nemají tantiémy

„U ČEZ jsou výsledky horší, než byly. A máme státní firmy, které mají lepší výsledky, mají nárůst jako Čepro. A tam jsme tantiémy nedávali, tak nevidím důvod, proč bychom měli dávat tantiémy v ČEZu,“ řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Ani u ostatních státních firem spravovaných ministerstvem se podle něj odměny nedávaly.

To, že k odepření odměn přistoupil jeho úřad až letos, vysvětlil slovy „že loni nám to nějak ušlo“. „Teď jsme se na to měli čas lépe připravit,“ poznamenal Babiš s tím, že práce členů dozorčí rady má rezervy. Že by krok ministerstva znamenal pokles důvěry v management energetické společnosti, šéf hnutí ANO ale odmítl.

Dividenda jako loni i předloni

Představenstvo ČEZ v květnu oznámilo, že valné hromadě navrhuje dividendu za loňský rok 40 korun na akcii před zdaněním, což je stejně jako loni a předloni. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž tehdy uvedl, že bude mezi akcionáře rozděleno celkem 21,4 miliardy korun, z čehož na český stát jako na majoritního akcionáře připadne asi 15 miliard.

Dividendu ve výši 40 korun navrhuje v protinávrhu i ministerstvo financí, jde jen o to, jak velká část se rozdělí z nerozděleného zisku minulých let. Zatímco ČEZ navrhuje z něj rozdělit asi 635 milionů, ministerstvo financí asi 609,5 milionu. Rozdíl činí právě tantiémy.

Představenstvo ČEZ ve svém stanovisku k návrhu ministerstva uvedlo, že vzalo protinávrh na vědomí. Sdílnější dnes nebyl ani Kříž. „Výplata dividend i tantiém, jakož i jejich výše, je zcela na rozhodnutí akcionářů,“ uvedl pouze.

Sám Blažek byl loni od červnové valné hromady do konce září členem dozorčí rady ČEZ. Poté ho nahradil lidovecký kandidát Robert Šťastný. Koaliční lidovci si totiž po loňské valné hromadě stěžovali na změny, které v dozorčí radě společnosti loni udělal ministr financí Andrej Babiš. Babiš se proto ke konci září jednoho „svého“ člověka v radě vzdal.

Blažek nicméně stále působí v dalších dozorčích radách státních podniků, například v Českém aeroholdingu, státním správci ropovodů MERO nebo v pojišťovací společnosti EGAP. Hovoří se i tom, že by mohl být v pátek znovu zvolen do dozorčí rady ČEZ. Pro odmítl komentovat.

Akcie ČEZ na pražské burze Autor: E15

E15.cz z Bulharska: Nenávist vůči ČEZ opadla, lidé viní systém

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.