Mrazy snižují dojezd elektromobilů téměř o polovinu, tvrdí studie | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Mrazy snižují dojezd elektromobilů téměř o polovinu, tvrdí studie

vaj

To, co řada majitelů elektromobilů tušila, potvrzuje analýza Americké automobilové asociace (AAA). Podle CNBC jde zřejmě o první studii problému dojezdové vzdálenosti elektroaut v zimě využívající standardizovanou metodologii. Tesla ale její závěry odmítá.

Už teplota nižší než minus šest stupňů Celsia údajně značně zkracuje vzdálenost, kterou vozidlo zvládne na jedno nabití urazit. V průměru o 41 procent. „Vliv nízkých teplot je výrazně vyšší, než jsme předpokládali,“ uvedl pro CNBC Greg Brannon z AAA.

Studie testovala modely různých značek, zahrnovala BMW i3, Chevrolet Bolt EV, Nissan Leaf, Teslu Model S a Volkswagen e-Golf. Za ideálních podmínek zvládnou tyto vozy ujet podle CNBC na jedno nabití až 480 kilometrů, problém však leží právě ve slově „ideální“. Mezi takové podmínky současné mrazivé počasí nepatří. Problém s ním mají všechny testované modely.

Železniční dopravci válčí o strojvedoucí, za jejich výcvik platí miliony

„Výrobci se s tím budou muset vypořádat. Jde o záležitost, která by při větším rozšíření elektromobilů mohla zákazníky nepříjemně překvapit,“ dodává Brannon.

Automobilka Tesla však závěry analýzy odmítá. "Na základě dat z reálného provozu, která zahrnují miliony dlouhých jízd Modelem S, víme, že průměrný zákazník se rozhodně s uvedeným propadem dojezdové vzdálenosti ani zdaleka nepotýká," uvádí její mluvčí.

K rozmachu aut s elektrickým pohonem se snaží přispět zejména právě automobilka Tesla, která plní úlohu průkopníka trhu. Letos plánuje dodat klientům 360 až 400 tisíc aut, což by znamenalo meziroční nárůst o 45 až 65 procent.

Alza přerušila prodej elektromobilů značky Tesla
V opravených úsecích D1 jsou trhliny, rekonstrukce je uspěchaná, říká novinář Petr Slováček
Škoda Auto loví dělníky na Balkánu. Chce přijmou stovky Chorvatů
Jawa dobývá indický trh. Máme vyprodáno na půl roku dopředu, hlásí firma


Autor: vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!