Na bezpečnou energii dejte 280 miliard dolarů, radí Japoncům Greenpeace | E15.cz

Na bezpečnou energii dejte 280 miliard dolarů, radí Japoncům Greenpeace

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: e15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nahrazení jaderných energetických zdrojů sluneční a větrnou energií přijde Japonsko do roku 2020 na 280 miliard dolarů. Odhaduje to ekologická organizace Greenpeace, která dnes vyzvala Tokio, aby v budoucnu zajistilo bezpečnou energii. V neděli uplynulo půl roku od katastrofálního zemětřesení a cunami, při němž byla kromě jiného poškozena jaderná elektrárna Fukušima. Nejenom v Japonsku se pak oživila debata o bezpečnosti jaderné energetiky.

Nový japonský premiér Jošihiko Noda řekl, že bude-li s tím místní obyvatelstvo souhlasit, chce vláda po ukončení bezpečnostních kontrol obnovit provoz v odstavených jaderných reaktorech. Z 54 jaderných reaktorů, které má Japonsko k dispozici, je nyní v provozu jenom 11.

Po havárii, která byla nejhorší za minulých 25 let, je nyní proti jádru 70 procent Japonců. Domnívají se, že je zapotřebí rozvíjet alternativní zdroje, a to bez ohledu na cenu. Ze slunečních a větrných elektráren pochází jenom jedno procento elektřiny, již Japonsko potřebuje.

Ekologická lobby doporučuje zvýšení kapacity turbín poháněných větrem z nynějších 2,1 na 56 gigawattů. V případě slunečních panelů pak z 3,6 na 57 gigawattů. Greenpeace také počítá s tím, že cena solární energie, jež je teď vyšší než cena elektřiny vyráběné z fosilních paliv, bude s technologickým pokrokem klesat.

„V Evropě se cena solární energie loni snížila o víc než 50 procent a v příštích 12 měsících klesne o dalších 20 procent. Existuje ohromná konkurence, solární panely vyrábí mnoho čínských společností,“ řekl odborník na energetiku z Greenpeace Sven Teske.

Greenpeace se domnívá, že Japonsko by mělo do deseti let snížit množství energie vyráběné z uhlí o 60 procent a o 16 procent pak kapacitu zařízení, které elektřinu vyrábějí z nafty. Naopak mírně stoupnout by mohla kapacita elektráren využívajících zemní plyn.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah